Sutlijaš (Pirinač u mleku)

20. Sutlijaš 1-1

Sutlijaš, pirinač/riža u mleku, puding od riže (rice pudding)… Kako god ga zvali, u pitanju je tradicionalni desert poreklom iz Turske, ali jednako poznat i u mnogim državama u svetu i neminovno asocira na detinjstvo jer nema ko nije jeo ovu jednostavnu i kremastu poslasticu kao dete. 🙂

Sećam se da je mama pravila sutlijaš toliko često da nam je bio jedan od omiljenih slatkiša. Kremast, sočan i mirisan, sa puuuno cimeta – takav je bio mamin sutlijaš koji sam obožavala. Ona ga je naravno pravila čuvenom odokativnom metodom i uvek bi ispao savršen, iako nikad nije znala tačan odnos sastojaka. Ali pošto ja ne volim te famozne recepte u stilu “sipaš malo ovog, pa malo onog”, rešila sam da preuzmem stvar u svoje ruke i zabeležim na blogu tačan recept u gram i mililitar. 😀

Napraviti sutlijaš nije neki veliki izazov i zapravo ga može napraviti svako, pa čak i oni potpuno neiskusni u kuhinji. Ali ipak, potrebno je imati određene smernice u vezi načina i dužine kuvanja, kao i pravi odnos sastojaka za savršen rezultat.

20. Sutlijaš 8-1

Struktura sutlijaša dosta će zavisiti od odnosa vode i mleka. Može da se stavi i samo mleko i onda je to tzv. rice pudding koji je izrazito kremast, ali je nešto zahtevniji za pripremu jer morate stalno da mešate da vam se pirinač ne bi zalepio za dno šerpe. Po meni je idealno kada se ipak mešaju voda i mleko, ali u odnosu 1:2 u korist mleka, odnosno voda plus duplo više mleka. Sutlijaš ispadne fin kremast, ali pošto se u početnoj fazi kuva samo u vodi, nema potrebe za tako čestim mešanjem jer se pirinač u vodi ne lepi.

U sutlijaš možete dodati i suvo grožđe ako volite, a odozgo posuti seckanim orašastim plodovima po želji. Meni je ipak omiljena stara klasična varijanta samo sa cimetom, kako je i mama oduvek pravila. Što više cimeta, to bolje, jer obožavam tu intenzivnu aromu ovog finog začina.

20. Sutlijaš 6-1

Preporuka je da se koristi pirinač okruglog zrna zbog većeg sadržaja skroba koji je zaslužan za kremastu strukturu sutlijaša, ali iskrena da budem, ja nikad nisam obraćala pažnju na to. Stavim onaj koji mi se nađe u špajzu. Što se tiče mleka, koristite punomasno mleko sa minimum 2,8% mlečne masti, a sutlijaš zasladite po vašem ukusu. Znate već da ja volim umereno slatko, a vi slobodno povećajte količinu šećera ako volite slađe. Još jedan obavezan sastojak je vanilin šećer koji daje fin miris i ukus. Ja volim da koristim burbon vanilin šećer koji je intenzivniji od običnog i ima u sebi one male crne tačkice vanile, ali naravno da možete staviti i običan.

Verujem da mnogi od vas već imaju svoj recept za sutlijaš, ili ga pravite iz glave, baš kao moja mama, ali za sve one koji možda nikad nisu pravili sutlijaš a želeli bi, sledi detaljan recept. Isprobajte i uživajte. 😉

P.S. Ako vam je potrebna veća količina deserta, savetujem da odmah poduplate mere jer je ova količina sastojaka za samo 3 manje čaše.

A evo još nekoliko predloga za brze i ukusne deserte u čaši:

20. Sutlijaš 10-1

Sutlijaš (Pirinač u mleku)


Sastojci

(za 3 porcije)
  • 100 g pirinča
  • 200 ml vode
  • prstohvat soli
  • 400 ml mleka
  • 40 g šećera
  • 1 burbon vanilin šećer
  • cimet za posipanje

Priprema

Sipajte pirinač u šerpu sa debljim dnom, nalijte vodu, dodajte so i stavite na šporet da proključa. Čim je provrilo, smanjite na srednju vatru i ostavite da se krčka nekih 8-10 minuta, odnosno dok pirinač ne upije vodu. Povremeno mešajte, ali nema potrebe stalno jer u ovoj fazi još neće biti jako lepljivo.

Kada je voda uvrila, skinite sa vatre pa dodajte polovinu mleka i vratite na vatru. Malo pojačajte da ponovo provrije i odmah smanjite na srednju vatru. Stavite na šerpu poklopac ali ga blago otklopite sa strane i ostavite da se krčka uz povremeno mešanje, dok ne počne da se zgušnjava.

Nakon nekih 15 minuta kada budete videli da se pirinač dosta zgusnuo, dodajte i ostatak mleka, kao i šećer i burbon vanilin šećer (može i običan) i kuvajte do kraja uz češće mešanje još dodatnih 15-ak minuta. Kako se bude zgušnjavalo, smanjite još vatru na skroz laganu kako vam se pirinač ne bi lepio za dno šerpe.

Pri kraju kuvanja skinite poklopac sa šerpe i neka se još malo krčka na laganoj vatri dok se sutlijaš ne zgusne. Probajte da li se pirinač skuvao – ako je mekan i sutlijaš se dovoljno zgusnuo, gotovo je.

Pirinač treba fino da omekša, ali ne sme ni da se prekuva i raspadne. Mleko treba da ispari tako da sutlijaš bude fin kremast, ali pazite da ne ispari previše jer će se onda sutlijaš jako zgusnuti. Uzmite u obzir da će se dodatno zgusnuti hlađenjem.

Ako vam se i desi da se sutlijaš malo više zgusnuo, samo nalijte još malkice mleka.

Sutlijaš ostavite nekih 10-ak minuta da se prohladi pa ga sipajte u staklene ili keramičke činijice, po želji.

Odozgo obilno pospite cimetom, ili već kako volite. Po želji možete posuti i seckanim orašastim plodovima, ili servirati uz neko sezonsko voće.

Sutlijaš možete poslužiti već mlak, ili ga prvo rashladiti u frižideru, u zavisnosti kako više volite.

Prijatno! 🙂