Austrijski kolač sa makom (bez brašna)

Austrijski kolač sa makom 1

Pred vama je recept za fantastičan kolač sa makom, bez trunke brašna, što ga čini idealnim i za one na bezglutenskoj ishrani. Pored maka, imamo tu i mlevene pečene lešnike i orahe, a za aromu – koricu limuna i rum šećer.

Nisam sigurna zašto je baš austrijski, ali ja sam ga u odnosu na original recept malo izmenila i dodatno ga obogatila sa čokoladnom ganache glazurom odozgo koja se tu savršeno uklopila. Mada, i bez nje će kolač biti super, ako ga samo pospete šećerom u prahu.

Austrijski kolač sa makom 6

Kao ogroman makoljubac, stalno tragam za novim kolačima sa makom a ovaj mi je stvarno otkriće. Podatak da je bez brašna me je dodatno namamio da ga bez puno razmišljanja isprobam, jer obožavam tu sočnu strukturu kolača koji ne sadrže brašno. Tako se i ovaj prosto topi u ustima a ima finu kompaktnu strukturu i ne raspada se.

Napravićete ga za čas posla, jedino se malo duže peče. Kad smo već kod pečenja, skrenula bih vam pažnju da pazite da ga ne prepečete. Čini mi se da sam moj kolač mogla i koji minut kraće peći, mada je i ovako bio super. 🙂 Toplo vam preporučujem da isprobate ovaj kolač sa makom! Nećete zažaliti. 😉

Makoljupci, imam za vas još predloga:

Austrijski kolač sa makom (bez brašna)


Sastojci

Za biskvit (22 cm):

  • 175 g maslaca (ili margarina)
  • 50 g šećera u prahu
  • 1 rum šećer
  • 5 jaja
  • rendana korica limuna
  • 100 g mlevenih pečenih lešnika
  • 100 g mlevenih oraha
  • 200 g mlevenog maka
  • prstohvat soli
  • 100 g šećera

Za glazuru:

  • 150 ml slatke pavlake
  • 150 g čokolade za kuvanje

Priprema

Biskvit

Odvojte belanca od žumanaca.

U posudu stavite maslac sobne temperature, šećer u prahu i rum šećer pa penasto izmiksajte. Potom dodajte jedno po jedno žumance i rendanu koricu limuna i sve izmiksajte u penastu smesu. Napomena: Umesto rum šećera može vanilin šećer i jedna kašika ruma.

Dodajte mlevene pečene lešnike, mlevene orahe i mak koje ste prethodno sjedinili i sve dobro izmešajte mikserom. Posudu ostavite sa strane.

U drugoj posudi čistim mutilicama izmiksajte belanca u čvrst sneg, uz dodatak soli i postepeno dodavajući šećer. Mutite dok se sav šećer ne otopi.

Sada u prvu posudu dodajte trećinu snega od belanaca i špatulom lagano mešajte da malo omekšate smesu. Potom dodajte drugu trećinu snega i opet izmešajte i na kraju dodajte i ostatak i sve lepo sjedinite lagano mešajući špatulom.

Uzmite okrugli kalup prečnika 22 cm i obložite mu dno pek papirom a stranice premažite sa malo maslaca. Ulijte smesu i stavite peći u zagrejanu rernu na 170 stepeni, ukupno oko 45-50 minuta.

Proverite posle 20 minuta pa kolač prekrijte alu folijom ako je gornja površina već dobila rumenu boju, kako ne bi dalje gorela, i kolač pecite dalje. Proverite čačkalicom ili drvenim štapićem za ražnjiće – kolač je gotov ako čačkalica iz sredine izađe suva.

Kolač izvadite iz kalupa i ohladite na žici za hlađenje, a potom ga prelijte čokoladnom glazurom.

Napomena: Ja sam pravila umanjenu meru za kalup prečnika 17 cm, a vi po želji možete peći kolač i u manjoj pravougaonoj tepsiji. Ako niste sigurni kolika tepsija vam treba, proverite koristeći konverter.

Glazura

Slatku pavlaku sipajte u šerpicu i zagrejte do vrenja ali pazite da ne proključa. Skinite sa vatre pa ubacite čokoladu izlomljenu na kocke i ostavite tako da odstoji minut. Potom žicom mešajte dok se sva čokolada ne otopi i dok ne dobijete glatku glazuru. Ostavite da se ohladi 15-ak minuta.

Ohlađenu glazuru sipajte na sredinu kolača i kašikom rasporedite tako da po malo curi i sa strane. Ako želite, možete glazuru sipati i dok je kolač u kalupu. Kolač stavite u frižider na kratko da se glazura stegne, pa ga secite na kriške.

Prijatno! 🙂