Linzeri sa makom i limun kremom

Linzeri sa makom i limunom 2

Ne znam za vas, ali meni su Linzeri toliko primamljivi keksići da ih se prosto ne mogu zasititi i stalno bih isprobavala neke nove varijante koje još nisam probala. 😀 Tako su došli na red ovi Linzeri sa makom i limun kremom. Neodoljivi su! Kako izgledom, tako i ukusom.

Linzeri sa makom i limunom 3

Nema mi lepših keksića za božićne praznike od Linzera, a ovu kombinaciju ukusa sam već dugo želela da napravim jer znam da su mak i limun savršen par. Doduše, nećete mak ovde baš mnogo osetiti jer u testo ide svega dve kašike maka u zrnu, čisto iz estetskih razloga jer su simpatične te crne tačkice na keksićima.

Ono po čemu se ovi Linzer keksići ističu je predivna i nežna limun krema, poznatija kao Lemon Curd za koji sam nedavno objavila recept na blogu. Ova krema je idealna za spajanje keksa jer je savršene konzistencije a linzeri su tako fini i osvežavajući zahvaljujući njoj.

Ovi linzeri se tope u ustima, a posebno interesantan momenat je kad naletite na zrno maka pod zubom koje kad krcne, ispusti finu aromu maka. 🙂 Toplo vam preporučujem da isprobate ovaj recept jer je stvarno savršen.

Na blogu postoji još tri odlična recepta za Linzere koje vam toplo preporučujem da pogledate:

Linzeri sa makom i limunom 5

Linzeri sa makom i limun kremom


Sastojci

Za testo:

  • 200 g maslaca (ili margarina)
  • 70 g šećera u prahu
  • 1 jaje
  • prstohvat soli
  • 1 kašičica arome vanile
  • rendana korica pola limuna
  • 150 g oštrog brašna
  • 150 g mekog brašna
  • 1/2 kašičice praška za pecivo
  • 2 kašike maka u zrnu

Za punjenje:

Priprema

Limun krema (Lemon curd)

Najpre pripremite limun kremu prema receptu koji sam ranije objavila na blogu. Recept je OVDE.

Najbolje je da je pripremite dan pre kako bi se stigla ohladiti u frižideru pre filovanja keksića, ali može i par sati ranije.

Testo

Maslac sobne temperature stavite u plastičnu posudu, dodajte šećer u prahu i mikserom penasto sjedinite. Dodajte jaje, prstohvat soli, aromu vanile i koricu limuna pa sve penasto izmiksajte.

Na kraju dodajte obe vrste brašna i prašak za pecivo, kao i mak u zrnu, kratko sjedinite mikserom u mrvičastu smesu pa rukom umesite fino glatko testo koje se ne lepi za ruke. Po potrebi dodajte još 10-20 g brašna (svejedno koje), ako je jaje bilo veće, ali ne preterujte da vam testo za keksiće na kraju ne bi bilo tvrdo.

Testo oblikujte u kuglu i zamotajte u prozirnu foliju , pa stavite u frižider na sat vremena.

Ohlađeno testo oklagijom rastanjite na blago pobrašnjenoj radnoj površini, na 3-4 mm debljine. Kalupima za linzere vadite keksiće i slažite u veliki pleh od rerne obložen pek papirom. Trebaće vam dva velika pleha (i možda jedan manji ako vam ne stanu svi keksi).

Treba da imate isti broj punih krugova i “poklopaca” tj. keksića sa šupljinom na sredini koja služi za filovanje.

Kekse pecite u zagrejanoj rerni na 170 stepeni 10-15 min. Meni je optimalno bilo oko 12 min., a vi se prilagodite vašoj rerni kao i vašem ukusu. Keksi bi trebali ostati svetli, ali ja više volim kad malo porumene.

Filovanje

Odvojite sa strane poklopce od linzera i pospite ih šećerom u prahu. Na pune krugove okrenute na drugu stranu stavljajte po malo limun kreme, kašičicom ili uz pomoć kesice koju ste napunili kremom i odsekli joj vrh, i poklopite sa poklopcem posutim šećerom u prahu.

Kekse čuvajte u frižideru, zatvorene u limenoj kutiji. Mogu stajati do dve nedelje.

Prijatno! 🙂

Inspiracija za recept je odavde.