Baklava sa orasima
Baklava je čuvena orijentalna poslastica poreklom iz Turske, popularna i u našim krajevima i to u bosanskoj, srpskoj, crnogorskoj i makedonskoj kuhinji, a isto tako u grčkoj i turskoj kuhinji. Sastoji se od slojeva tankih kora (gotovih ili domaćih) i mlevenih oraha, a pečena baklava zaliva se šećernim sirupom ili agdom koja je po pravilu veoma slatka, mada se količina šećera može prilagoditi po ukusu.
Baklava je najbolja kad odstoji barem jedan dan na hladnom i kad potpuno upije sirup, jer tad postaje fina mekana i sočna a svaki zalogaj se prosto topi u ustima. Često je neizostavni deo praznične ili slavske trpeze a može biti i posna ako se maslac zameni margarinom.
Za mene je baklava potpuno nova poslastica koju prvi put pravim, a nisam je nikad ni probala sve do sad. Ljudi moji, ne mogu da verujem šta sam propuštala! 😀 Slično tulumbama koje sam nedavno takođe prvi put probala, i baklava me je potpuno oduševila i sada mogu samo reći da mi je krivo što sam je toliko dugo zaobilazila u širokom luku, misleći kako to nije poslastica za mene.
Pomno sam izučavala recepte na netu ne bih li sastavila finalnu verziju koja će biti po mom ukusu, jer znate već da mi je pomisao na kilogram šećera u jednom kolaču prestrašna (a upravo toliko šećera ide u baklavu u mnogim receptima). Ovde ide “samo” pola kile šećera ali uz kriške limuna u sirupu, baklava uopšte nije preslatka. Naprotiv, čak je nekako osvežavajuća.
Na moje veliko iznenađenje, ova baklava nije ni jako mokra kako sam se bojala, jer nakon što odstoji u frižideru celu noć, kore i orasi potpuno upiju agdu i baklava bude neopisivo mekana i sočna, a krupno mleveni orasi prosto opijaju svojom finom pečenom aromom i krckavom strukturom pod zubima. Nešto zaista fenomenalno! 😀
Baklava se veoma jednostavno priprema ako je pravite od gotovih kora, kao što sam ja. Potrebno je samo da složite slojeve kora i oraha u pleh, baklavu isečete pre pečenja na rombove ili kocke i stavite u rernu. Pečenu baklavu završite prelivanjem agdom koju ste prethodno skuvali i ohladili i to je to.
Čini mi se da je ključni faktor za uspeh upravo temperatura i dužina pečenja jer baklava nikako ne sme da izgori, a na jačoj temperaturi od dozvoljene vrlo lako može da se desi upravo taj scenario. Da baklava ne bi izgorela, ona se više suši nego što se peče, na veoma niskoj temperaturi i tada nema razloga za strah.
U nekim receptima navode kako je potrebno na isečenu baklavu postaviti jednu koru koja se nakon pečenja skine i baci jer će prilično potamneti, ali ako je temperatura rerne odgovarajuća, onda za tim zaista nema potrebe. Neće ništa izgoreti, niti treba išta bacati a baklava će dobiti prelepu zlatno rumenu boju – baš kako treba.
Postoje i varijacije baklave sa drugim orašastim plodovima poput pistaća, badema ili lešnika, ali isto tako i varijante sa makom ili višnjama, ali je ipak sa orasima ona prava. Volela bih nekom sledećom prilikom isprobati još neku verziju. Do tada, delim s vama recept za baklavu sa orasima, u nadi da će vam se svideti kao i meni. Ali ne preterujte sa parčadima jer je reč o pravoj kalorijskoj bombi! 😉
I još jedna napomena: može biti prilično izazovno ne posegnuti za još vrućim i neodoljivo hrskavim ćoškovima tek pečene i prelivene baklave. Ja im nisam odolela. Miris oraha u celom stanu bio je toliko očaravajuć da sam morala odmah da probam. 🙂 Ekstra je i tako hrskava i tek pečena, a i nakon što odstoji u frižideru i omekša.
Ljubiteljima prelivenih poslastica preporučujem i ove recepte:
Baklava sa orasima
Sastojci
(dimenzije pleha: 32×22 cm)
Za šećerni sirup (agdu):
- 800 ml vode
- 500 g šećera
- 1/2 limuna (kriške)
Za baklavu:
- 500 g tankih kora za pite i baklave
- 500 g krupno mlevenih oraha
- 100 g šećera
- 1 vanilin šećer
- 3 kašike prezle (hlebnih mrvica)
Za premazivanje kora:
- 150 g otopljenog maslaca (ili margarina)
- 100 ml ulja
Priprema
Šećerni sirup (agda)
Najpre pripremamo šećerni sirup da bi se sasvim ohladio dok se baklava ispeče jer se vruća baklava preliva hladnim sirupom.
Sipajte u šerpu vodu i šećer pa zagrevajte na najjačoj vatri do ključanja. Kad provrije, malo smanjite vatru pa kuvajte oko 10 minuta. Pred kraj kuvanja ubacite limun isečen na kriške, ugasite šporet i ostavite da se sirup ohladi.
Napomena: Ako ste radije za jaču i još slađu baklavu, slobodno povećajte količinu šećera do 800 g.
Baklava
Razdvojite kore i prebrojte koliko ih ima u pakovanju. Ja sam imala 16 kora. Uzmite pleh dimenzija 32×22 cm i iskrojite kore prema plehu. U mom slučaju kore je bilo potrebno samo preseći na pola i dobila sam tačnu dimenziju pleha i 32 kore ukupno.
Orahe sameljite u secku tako da bude i fino mlevenih i krupnijih komadića. Pomešajte ih sa šećerom, vanilin šećerom i prezlom.
Maslac otopite i pomešajte sa uljem. Napomena: Za posnu varijantu koristite margarin.
Slaganje
Redosled slaganja je sledeći: 3 kore – 1 sloj oraha – 3 kore – 1 sloj oraha, itd. dok ne potrošite sav materijal. Svaka kora se premazuje mešavinom maslaca i ulja.
Najbolje je da unapred napravite proračun kora i oraha kako biste znali ravnomerno ih raspodeliti. Pošto sam ja imala 32 kore, imala sam 10 slojeva od po 3 kore i 10 slojeva oraha koje sam poklopila 11. slojem kora, s tim da sam za predzadnji sloj stavila 2 kore jer mi je jedna falila. Orahe sam podelila na 10 jednakih delova kako bi svi slojevi bili iste debljine.
Dakle, stavite prvu koru u pleh i uz pomoć silikonske četkice je poprskajte mešavinom maslaca i ulja pa svugde tanko razmažite. Stavite drugu koru i nju takođe poprskajte i premažite maslacem i uljem. Stavite treću koru koju takođe poprskate pa na nju ide sloj oraha. Orahe svugde ravnomerno rasporedite kašikom i onda ih poklopite sledećom korom pa ponavljajte postupak dok god imate materijala.
Kada ste složili baklavu, gornju koru takođe premažite maslacem i uljem, pa uzmite oštar tanak nož i isecite na rombove ili kocke, po želji.
Baklavu stavite u zagrejanu rernu na 180 stepeni da se peče 20 minuta. Kad primetite da je gornja kora dobila lepu zlatno žutu boju, smanjite rernu na 150 stepeni i nastavite peći/sušiti baklavu još 40-50 min.
Vrlo je važno baklavu peći na jako laganoj temperaturi jer tanke kore i orasi znaju jako brzo izgoreti na velikoj temperaturi, što nikako ne sme da se desi. Savet: Ako vam se ipak učini da će gornja kora biti previše tamna, stavite odozgo aluminijumsku foliju i nastavite peći.
Pečenu baklavu izvadite iz rerne, pustite da odmori 5 minuta pa još vruću polako prelijte ohlađenim sirupom, sipajući kutlaču po kutlaču u nekoliko navrata dok baklava ne upije sav preliv. Ostavite da se ohladi potpuno na sobnoj temperaturi a potom stavite u frižider.
Nakon što ste prelili baklavu, po želji stavite na pleh jedno parče pek papira kako bi se baklava malo “uparila” i gornja kora omekšala, ali dovoljno je 5-10 minuta jer ako ostavite duže, gornji listovi kore mogu da vam se izviju ako jako omekšaju, što baš neće izgledati lepo. Ako se to i desi, možete staviti neki pleh odozgo da vam se gornja kora izravna.
Baklavu ohladite u frižideru preko noći. Važno je da odstoji barem 12 sati a po mogućnosti i do 24 sata da bi se sirup u potpunosti upio, kako baklava ne bi bila mokra već fina mekana i sočna.
Baklavu čuvajte u frižideru, u tepsiji pokrivenoj folijom ili u poklopljenoj plastičnoj kutiji. Može da stoji danima.
Prijatno! 🙂