Keks i sitni kolači, Ostali deserti
Tulumbe
Tulumbe su starinska poslastica poreklom iz Turske. Specifičnog su oblika, kao duguljaste rebraste krofnice, prave se od kuvanog testa kao za princes krofne i najpre se prže u dubokom ulju a potom se stavljaju u šećerni sirup ili agdu. Spolja su fino krckave a iznutra šupljikave, mekane i sočne.
Tulumbe su “malo” jači desert jer su prilično slatke, tako da baš nisu za svakoga. U mnogim receptima u sirup ide čak vrtoglavih kilogram šećera što je nenormalno puno za moj pojam, da ne kažem nejestivo. Kad sam već naumila isprobati ovu poslasticu, cilj mi je bio da ne odstupim preterano od izvornog recepta za tulumbe, ali da one ipak budu jestive, tako da sam smanjila količinu šećera ali ne tako drastično.
Tulumbe, baklave, urmašice i slične zalivene slatke poslastice nisu nešto što se ikada pravilo u mojoj porodici. Ipak, u pitanju su vrlo popularni deserti na našim prostorima pa pomislih kako bi bio red da ih probam. I tako mi je sinulo da za početak napravim tulumbe, a sve zahvaljujući jednoj poseti kineskoj prodavnici kada sam tražila nešto sasvim deseto, a slučajno naletela na špric za tulumbe. Rekoh, vidi ovo, imam gomilu poslastičarskih alatkica, ali ovo još nemam. Uzimam, pa nek se nađe! 😀
I tako je svega par dana nakon kupovine šprica usledio moj eksperiment sa tulumbama, isprobavajući ih čak 3 puta u dve nedelje prema različitim receptima. Baš sam se zainatila da dođem do savršene finalne verzije. Tulumbe po ovom receptu su definitivno najbolje. Iskrena da budem, stvarno nisam imala pojma šta da očekujem od ovog deserta jer ga nikad pre nisam jela. Nije me uopšte mamio ni da ga isprobam. A onda, zagrizem ja jednu sveže pečenu i tek namočenu tulumbu u sirup, kad ono, ljubav na prvi zalogaj!
Ljudi moji, kako je to fino krckavo spolja, iznutra mekano i rupičasto, a onaj blago lepljivi sirup okolo se upije u tulumbu tek malkice da ona postane fina sočna, ali ne previše da bude mokra i da se raspada. Nije čak ni jako slatko, već nekako prijatno slatko sa svežinom limunovog soka koji sam dodala u sirup upravo da bi neutralisao slatkoću. Užitak samo takav! 😀
Da se osvrnem malo i na pripremu tulumbi. Deluje jednostavno, ali uopšte nije. Ovo vam ne govorim da bih vas obeshrabrila, naprotiv, već čisto da znate na šta da računate ako se upustite u avanturu pripreme tulumbi. Da pojasnim – tulumbe zahtevaju da im posvetite pažnju i vreme. Puno vremena. Testo ćete napraviti za čas posla, ali je malo pipljivo istiskivanje testa, plus ćete provesti čitavu večnost pored šporeta pržeći tulumbe.
Glavni razlog za to je što se tulumbe stavljaju u hladno, ili barem mlako ulje, a nikako u vrelo! Zašto? Pa zato što kad bi ih spustili u vrelo ulje, krenule bi naglo da rastu i potpuno bi se izgubila ona njihova prepoznatljiva rebrasta šara. Za rezultat biste dobili nekakve uštipke umesto tulumbi, i upravo takav fijasko sam doživela prilikom mog prvog pokušaja pravljenja tulumbi. Bile su one ukusne čak i tako, ali je izgled bio srednje žalostan. 😅
Dakle, zaboravite na ono pravilo kod prženja da ulje mora biti dobro zagrejano, jer ovde to ne važi. Ključna stvar je da prvu turu tulumbi spuštate u hladno ulje i tek potom polako zagrevate šerpu na srednjoj vatri, a onda posle svake ture pečenja sačekate da se ulje prohladi barem nekih 15 minuta. OK je ako sledeću turu spuštate u mlako ulje, samo nek ne bude vruće.
Po receptu koji sledi, testo za tulumbe ispadne srednje čvrsto, ni premekano a ni jako gusto i bez problema se istiskuje iz šprica. Ako vam je lakše, može i iz poslastičarske špric kese u koju ste stavili zvezdasti nastavak. Probala sam na oba načina ali bih rekla da je mnogo jednostavnije iz špric kese jer ne morate sto puta puniti špric – kesa je veća pa u nju stane i više testa. Pa eto da znate da nije ni neophodno da imate taj specijalni špric za tulumbe, već samo zvezdasti nastavak koji je dovoljno širok da vam tulumbe ne bi bile preuske, mada one prilikom pečenja svakako narastu.
Nakon malo dužeg uvoda, vreme je da pređemo na recept. Znajte da nije ništa komplikovano uz dobar recept (koji je pred vama 😉 ), samo je potrebno malo dobre volje i strpljenja. Iako ovo nije desert na brzaka, svakako bih vam toplo preporučila da ga isprobate jer biste se mogli prijatno iznenaditi, baš kao što sam ja. 😉
Tulumbe
Sastojci
Za sirup (agdu):
- 600 ml vode
- 600 g šećera
- 1 vanilin šećer
- sok 1/2 limuna
Za testo:
- 200 ml vode
- 200 ml mleka
- 1/4 kašičice soli
- 100 ml ulja
- 300 g oštrog brašna
- 5 jaja (srednje veličine)
Još:
- 700-800 ml ulja za prženje
Priprema
Sirup (agda)
Najpre pripremamo sirup jer mora sasvim da se ohladi pre prženja tulumbi. Ovo čak možete uraditi i dan ranije.
Stavite u posudu vodu, šećer, vanilin šećer i limunov sok pa sve zagrevajte na najjačoj vatri dok ne proključa. Kad je provrilo, smanjite vatru i kuvajte 10-15 minuta na laganoj vatri. Ohladite na sobnoj temperaturi a potom stavite u frižider. Kako se sirup bude hladio, tako će se zgušnjavati. Treba da ima sirupastu strukturu, dakle da nije ni jako redak a ni jako gust.
Napomena: Po želji smanjite ili povećajte količinu šećera prema vašem ukusu, a umesto limunovog soka možete u sirup ubaciti samo par kriški limuna.
Testo
Stavite u šerpu vodu, mleko, so i ulje pa stavite na vatru da provrije. Skinite sa vatre pa dodajte brašno i energično mešajte žicom da se sjedini u gusto i kompaktno testo. Kad se sjedinilo, vratite na najmanju vatru pa kuvajte još minut-dva. Skinite sa vatre i ostavite da se prohladi.
Kad je testo mlako, dodajte jedno po jedno jaje i svaki put mešajte mikserom na najmanjoj brzini. Treba da dobijete gušće i glatko testo kremaste strukture.
Napomena: Sa manjim jajima dobićete nešto čvršće testo pa će tulumbe zadržati lep oblik prilikom pečenja ali će testo iznutra biti za nijansu gušće. Sa većim jajima dobićete malo mekše testo pa se može desiti prilikom prženja da neke tulumbe malo izgube oblik ali će zato iznutra biti fine mekane i šupljikave nalik na princes krofne. Da bi postigli kompromis između estetskog izgleda i mekoće tulumbi, savetujem da koristite jaja srednje veličine jer iz mog iskustva ona daju najbolji rezultat.
Prženje tulumbi
Špric za tulumbe napunite testom. Može i poslastičarska špric kesa sa odgovarajućim zvezdastim nastavkom.
U veću šerpu ili tiganj sipajte ulje. U hladno ulje istiskujte testo tako da vam bude dužine nekih 5-10 cm (u zavisnosti od toga da li vam se više sviđaju manje ili veće tulumbe), i svaki put otsecite testo nauljenim makazama spuštajući tulumbe u ulje. Pazite da ne prepunite šerpu sa tulumbama jer će one početi da rastu kad se počnu peći.
Kada ste napunili šerpu tulumbama, stavite je na šporet i zagrevajte na srednjoj vatri. Kako se ulje bude zagrevalo, tako će tulumbe početi same da se okreću. Onima koje se ne okrenu, pomozite vi sa viljuškom.
Neka se tulumbe polako peku na srednjoj vatri, uz češće okretanje viljuškom kako bi se lepo i ravnomerno ispržile sa svih strana. Treba da dobiju lepu rumenu boju.
Rešetkastom kašikom vadite iz ulja pečene tulumbe, ocedite ih od viška ulja i spuštajte u ohlađen sirup. Okrenite ih sa svih strana, tako da svugde upiju sirup i nakon 1-2 minuta ih vadite u neki pleh ili odgovarajuću činiju.
Šerpu sa uljem ostavite da se prohladi nekih 15 min. i ponovite postupak sa sledećom turom tulumbi, i tako dok ne utrošite svo testo.
Savet: Pošto će vam otići dosta vremena na ovu proceduru stalnog hlađenja pa ponovnog zagrevanja ulja, alternativna opcija je da imate na šporetu dva tiganja ili šerpe u kojima ćete naizmenično pržiti tulumbe, jer taman dok se ulje u jednom hladi, u drugom pržite, i tako na smenu. Ali računajte da to iziskuje duplu količinu ulja pa sami procenite da li vam ova opcija odgovara.
Napomena: Od ove količine testa možete okvirno dobiti između 40 većih tulumbi (dužine 9-10 cm) ili čak 80 manjih (dužine 5-6 cm), sve u zavisnosti od veličine na koju ih pravite. Ja sam pravila sasvim male tulumbe. Koliko tura prženja ćete imati zavisi od veličine šerpe ili tiganja koji koristite.
I sada kad ste ispržili sve tulumbe, konačno je vreme da uživate u njima! 😉 Prijatno.
Kao velika inspiracija poslužio mi je Majin recept sa bloga Provereni recepti.