Najmekše kiflice sa bundevom
Pogledajte ih samo, zar nisu neodoljive? 😀 Ove preslatke, zlatno žute kiflice sa bundevom su stvarno najmekše kiflice koje sam probala u poslednje vreme.
Testo se žuti zahvaljujući pireu od bundeve koji osim što osigurava mekoću, svojom slatkastom aromom daje i fin ukus, a tu je i neizostavni cimet koji sa bundevom čini top kombinaciju. Kiflice sam punila Lino Ladom Gold sa seckanim lešnicima. Zamislite samo taj spoj: bundeva-cimet + čoko-lešnik. Prava eksplozija ukusa!
Bundeva kao simbol jeseni je tako praktičan sastojak razno raznih slatkiša, ali i slaniša. Zaista ima široku namenu. Prosto sam fascinirana njenom bojom i samo bih isprobavala neke nove recepte sa njom, zbog čega se trudim maksimalno iskoristiti sezonu, što i vama savetujem. 😉 Ove kiflice sa bundevom su bile zaista pun pogodak a nestale su munjevitom brzinom.
Možete ih puniti i nutellom ili bilo kojim nugat kremom, a biće podjednako fine i sa nekim vašim omiljenim džemom, samo neka bude čvršći da ne bi iscurio. Priprema ide vrlo lagano i sve je gotovo relativno brzo, naravno, ako izuzmemo čekanje da testo naraste, ali to je standardna procedura kod svih dizanih testa sa kvascem.
Pošto su na blogu nešto slabije zastupljeni recepti za dizane kolače, drago mi je što su ove Najmekše kiflice sa bundevom obogatile kategoriju “Štrudle i peciva”. Toplo preporučujem da ih isprobate jer verujem da ćete uživati u njima, kao što smo i mi. 🙂
Najmekše kiflice sa bundevom
Sastojci (za 24 kiflice)
Za testo:
- 100 ml mleka
- 20 g svežeg kvasca (1/2 kocke)
- 50 g margarina (ili maslaca)
- 3 kašike šećera
- 1 vanilin šećer
- 1/2 kašičice soli
- 150 g pirea od bundeve
- 1 jaje
- 1/2 kašičice cimeta
- 350 g oštrog brašna
- 2 kašike ulja
Za punjenje:
- Lino Lada Gold (Nutella, ili bilo koji nugat krem)
Za premazivanje:
- 1 žumance + 2 kašike mleka (ili 1 celo jaje)
Priprema
Testo
Zagrejte mleko da bude mlako (ne previše toplo). Ubacite kvasac, jednu kašiku šećera i dve kašike brašna od ukupne količine (350 g). Sve izmešajte pa ostavite 10-ak minuta da nadođe.
U plastičnoj vangli pomešajte otopljeni i malo prohlađeni margarin, preostali šećer i vanilin šećer, so, pire od pečene bundeve, jaje i cimet.
Napomena: U ovom receptu možete pogledati kako da pripremite pire od bundeve. Možete koristiti bilo koju vrstu, Hokaido ili Butternut.
U vanglu dodajte nadošli kvasac i na kraju brašno. Sjedinite kašikom koliko može pa uzmite mikser sa nastavcima za testo i izradite glatko testo. Kada se već lepo sjedinilo, na kraju dodajte ulje, odložite mikser, pa rukom još jednom malo premesite. Testo će biti mekano i lepljivo, ali bitno je da se odvaja od ivica posude (zahvaljujući ulju). U zavisnosti od toga koliko vam je pire od bundeve bio vodenast, ako je potrebno dodajte još malkice brašna, ali ne preterujte jer kiflice više neće biti tako mekane.
Testo pokrijte krpom i ostavite na toplom mestu da testo nadođe 30-40 minuta.
Izrada kiflica
Istresite nadošlo testo na dobro pobrašnjenu radnu površinu i pospite i odozgo testo sa malo brašna. Presecite ga na dva jednaka dela, pa svaki još jednom premesite rukama i formirajte u kuglu.
Uzmite prvu kuglu testa i oklagijom razvijte na krug prečnika oko 35 cm. Okruglim sekačem ili nožem presecite prvo na 4 dela pa svaki još na 3, tako da dobijete 12 trouglova.
Na svaki stavite po jednu kašičicu Lino Lade. Ja sam koristila Lino Ladu Gold sa seckanim lešnicima a vi možete bilo koji vaš omiljeni nugat krem.
Najpre spojite dva kraja testa tako da nadev ne iscuri i onda zamotajte testo u kiflicu, povlačeći lagano uži deo testa tako da kraj dođe ispod kiflice.
Kiflice slažite u veliki pleh od rerne obložen pek papirom. Trebaće vam dva pleha.
Ponovite postupak i sa drugom kuglom testa. Dobićete ukupno 24 kiflice.
Kiflice premažite žumancetom umućenim sa mlekom. Može i sa celim jajetom. Pecite ih u zagrejanoj rerni na 180 stepeni, oko 15 minuta, dok lepo ne porumene.
Prijatno! 🙂