Mančmelou kolač (Munchmallow)
Mančmelou je čuveni slatkiš po kom mnogi pamte detinjstvo. Moram priznati da meni baš i nije bio među omiljenim slatkišima pa ga nisam tako često jela kao mala, ali svakako bih ga slatko pojela kad bi me ponudili. Pred vama je domaća verzija za Mančmelou kolač koja me je čak više oduševila nego original. 😀
Ovaj Mančmelou kolač čini neverovatno sočan i mekan kakao biskvit, lagana i pufnasta šam pena i čokoladna glazura odozgo. Od svega par sastojaka koje uvek imamo kod kuće, dobija se jednostavan a preukusan kolač, kao stvoren za uživanje uz šoljicu kafe.
Recept sam našla listajući maminu svesku i odmah poželela da ga isprobam. Ona tvrdi da je često pripremala Mančmelou kad smo bili mali, ali ja ga se nešto slabo sećam. Malo sam bila skeptična prema receptu jer je bio zapisan “na kašike i šolje”, ali sam ja sve to pretvorila u gram i mililitar, i mogu vam reći da nas je krajnji rezultat sve oduševio.
Mekši i sočniji kakao biskvit davno nisam jela. Kada se umuti, smesa bude dosta retka i možda će vam delovati kao da fali brašna. Ja svakako jesam bila u iskušenju da dodam još koju kašiku, ali dobro je što nisam! Pošto u biskvitu nema puno brašna, prilikom pečenja dosta naraste a kasnije splasne, taman na potrebnu debljinu, i bude fin sočan kao da je preliven mlekom ili nekim prelivom, a nije.
Za šam penu je potrebno umutiti čvrst sneg od belanaca sa šećerom i vanilin šećerom, rasporediti ga preko pečenog biskvita i vratiti kolač još malo u rernu smanjenu na 150 stepeni. Pena ostane lepa visoka, uopšte ne spadne, a strukture je kao oblak i nije ni previše slatka. Čokoladna glazura odozgo zaokružuje celu priču i za čas posla i minimum truda imate gotov kolač koji se načisto topi u ustima i u kom će uživati cela porodica. 🙂
Možda vam se dopadnu i ovi slični recepti:
Mančmelou kolač (Munchmallow)
Sastojci
(dimenzije pleha: 28×18 cm)
Za biskvit:
- 4 žumanca
- 10 kašika šećera – 100 g
- 1 vanilin šećer
- 100 ml ulja
- 100 ml mleka
- 6 kašika mekog brašna – 60 g
- 1 prašak za pecivo
- 2 kašike kakaa
Za šam penu:
- 4 belanca
- prstohvat soli
- 8 kašika šećera – 80 g
- 2 vanilin šećera
Za glazuru:
- 100 g čokolade za kuvanje
- 5 kašika ulja
- 2 kašike vode
Priprema
Biskvit
Odvojite belanca od žumanaca. Posudu sa belancima ostavite sa strane za šam penu.
U posudu sa žumancima ubacite šećer i vanilin šećer pa mikserom penasto umutite dok smesa ne pobeli i dok se veći deo šećera ne otopi. Dodajte ulje u tankom mlazu sve vreme muteći mikserom na najmanjoj brzini.
Potom dodajte mleko, brašno, kakao i prašak za pecivo pa još jednom izmešajte mikserom na najmanjoj brzini dok se svi sastojci ne sjedine u glatku smesu.
Uzmite manji pleh dimenzija 28×18 cm (ili 30×20 cm, ako želite malo niži kolač), obložite ga pek papirom i sipajte smesu za biskvit. Stavite u zagrejanu rernu na 180 stepeni da se peče oko 25 minuta. Proverite čačkalicom – ako izlazi suva iz sredine biskvita, gotovo je.
Izvadite biskvit a rernu smanjite na 150 stepeni.
Napomena: Biskvit će tokom pečenja dosta narasti ali će vađenjem iz rerne da splasne jer u njemu nema puno brašna, i biće taman potrebne debljine.
Šam pena
Pred kraj pečenja biskvita pripremite šam penu. U posudu sa belancima dodajte prstohvat soli i počnite mutiti mikserom uz postepeno dodavanje šećera i vanilin šećera. Mutite dok se sav šećer ne otopi i dok ne dobijete potpuno čvrst sneg.
Na pečeni biskvit rasporedite šam penu i lepo poravnajte. Vratite kolač u rernu smanjenu na 150 stepeni i pecite/sušite još oko 15 minuta. Potom ugasite rernu i ostavite kolač unutra još 5-10 minuta da se dodatno malkice prosuši gornji sloj pene.
Kolač izvadite iz rerne i ostavite da se prohladi na sobnoj temperaturi.
Glazura
Stavite u šerpicu čokoladu izlomljenu na kocke, ulje i vodu pa sve otopite na najmanjoj vatri. Prohladite par minuta pa prelijte preko kolača. Pomerajući tepsiju pustite da se glazura lepo razlije i rasporedi. Ostavite malo na sobnoj temperaturi a potom kolač dobro ohladite u frižideru.
Oštrim tankim nožem ili skalpelom secite kocke, povlačeći nož iz jednog poteza ravno pod uglom od 45 stepeni, (umesto pokreta gore-dole), kako se glazura ne bi lomila i da ne bi zamazala beli sloj.
Savet: Najbolje je kolač iseći na kocke nakon što se glazura ohladila nekih pola sata u frižideru, tako da se taman malo stegla ali ne sasvim. Ako se kolač potpuno ohladi i glazura stegne, ostavite ga pre sečenja malo na sobnoj temperaturi da glazura popusti, kako ne bi pucala prilikom sečenja, mada voda koja se dodaje u glazuru upravo treba da spreči pucanje.
Prijatno! 🙂