Red Velvet torta
Red Velvet torta je čuvena američka torta fascinantnog izgleda sa mekanim i sočnim biskvitom jarko crvene boje i laganom penastom kremom od mascarpone sira, slatke pavlake i arome vanile. “Red Velvet” u prevodu znači crveni baršun (somot) i mislim da taj naziv savršeno pristaje ovoj torti jer je upravo takva – baršunaste strukture i nekako sva nežna.
Znam da je za naše podneblje dosta neobična jer deluje veštački i prilično odskače od klasičnih torti na koje smo navikli, ali reći ću vam samo da je mene jako prijatno iznenadila. Možda će i vas, samo joj dajte šansu. 😉
Odavno znam za ovu tortu jer sam se još ranije susrela s njom na internetu, ali pravo da vam kažem, nikad me nije nešto preterano mamila na isprobavanje. Nisam baš ljubitelj veštačkih boja u kolačima, pa mi je taj crveni biskvit uvek delovao nekako neprivlačno pa čak i odbojno, a ni krema mi se nije činila nešto ukusnom, sudeći barem po nekim američkim receptima koje sam viđala.
I tako mi se pre dve nedelje ukazala prilika da je ipak konačno napravim, i to za najnoviju knjigu Gospodarskog lista “Od mleka do sira”. U pitanju je stručna knjiga o mlečnim proizvodima i siru koja vrlo uskoro izlazi i koja će između ostalog sadržavati i 11 slanih i slatkih recepata koje sam pripremila, a Red Velvet torta je samo jedan od njih.
Zaista nisam znala šta da očekujem od ove torte. Kad ono, biskvit ispade toliko mekan i sočan da se načisto topi u ustima, a krema je tako lagana i penasta, finog ukusa vanile, da je torta na kraju ispala pun pogodak i pravo otkriće za mene! 😀
Pomislih, bila bi prava šteta da recept ne podelim i sa vama, a još jedan povod za tortu je 7. rođendan bloga koji je doduše, bio krajem prošlog meseca, ali sam to nekako potpuno smela s uma. Ne znam ni sama kako, ali valjda zbog preokupiranosti obavezama. Ipak, nisam želela da prekinem tradiciju da svake godine objavim jedan ovakav post u čast “blogorođendanu”, pa makar i sa malim zakašnjenjem. 🙂
Ukratko, želim da vam zahvalim dragi moji, svima ponaosob, što već 7 godina pratite moj rad, isprobavate moje recepte, uživate u mojim kreacijama i fotografijama, podržavate me divnim komentarima i pohvalama i dajete smisao ovom mom malom blogu koji je iz čistog hobija prerastao u nešto mnogo veće i bukvalno postao deo mog života, pa tako i vi zajedno s njim. Neizmerno vam hvala! 💗
Red Velvet torta je zaista jednostavna za pripremu, a tako je posebna i svečana, da će se savršeno uklopiti i na vašoj prazničnoj trpezi sa ostalim kolačima. Taman idu božićni i novogodišnji praznici, pa eto predloga za neku novu tortu koja će zadiviti vaše ukućane i goste, najpre izgledom a onda i ukusom. Imate moju toplu preporuku jer kao što rekoh na početku posta, i sama sam bila vrlo skeptična, ali sam se na kraju veoma prijatno iznenadila. Samo budite otvoreni prema novim stvarima. 😉
Sledi detaljan recept sa savetima. Mere su za kalup prečnika 22 cm, a ja sam pravila duplo manju torticu (prečnika 16 cm). U slučaju da nemate odgovarajući kalup, podsećam vas na konverter uz pomoć kog vrlo lako možete uvećati ili smanjiti mere iz svakog recepta prema veličini vašeg kalupa. Pošto mnogi od vas imaju klasični veliki kalup za torte prečnika 26 cm, savetujem da za njega pravite 1,5 meru (sve sastojke iz recepta pomnožite sa 1,5) i dobićete jednu veliku i izdašnu tortu. Meni su ipak najslađe ovakve minijaturne tortice jer su mnogo fotogeničnije od velikih. 🙂
Red Velvet torta
Sastojci
(za kalup prečnika 22 cm)
Za biskvit:
- 125 g maslaca (ili margarina)
- 200 g šećera
- 2 vanilin šećera
- 2 jaja
- 250 ml jogurta
- 2-3 kesice crvene prehrambene boje (u prahu)
- 250 g mekog brašna
- 1 ravna kašika kakaa
- 1/2 kašičice soli
- 1 kašičica soda bikarbone
- 1 kašičica sirćeta
Za kremu:
- 350 ml slatke pavlake
- 500 g mascarponea (ili ABC krem sira)
- 100 g šećera u prahu
- 1 kašika arome vanile
Priprema
Biskvit
Izmiksajte penasto maslac sobne temperature sa šećerom i vanilin šećerom. Dodajte jedno po jedno jaje i nastavite mutiti mikserom dok ne dobijete ujednačenu penastu smesu.
U posebnoj posudici pomešajte jogurt sa crvenom prehrambenom bojom. Slobodno dodajte boje koliko želite da vam bude intenzivna boja biskvita, pa tako možete dodati čak i više od 2 kesice ako želite da postignete jarko crvenu boju.
Ja sam koristila ovu boju u prahu i pokazala se odličnom, ali može i u gelu, samo nek je neka kvalitetnija.
U drugoj posudi sjedinite suve sastojke: brašno, kakao i so. Prosejte ih. Potom počnite naizmenično dodavati u smesu od maslaca i jaja, smesu suvih sastojaka i jogurt pomešan sa bojom, i mešajte mikserom na najmanjoj brzini dok se sve ne poveže u glatku smesu.
Napomena: Kakao će potpomoći da naglasi crvenu boju biskvita, ali budite oprezni sa količinom jer od puno kakaa biskvit može dobiti crvenu boju koja više vuče na braonkastu. Zato je dovoljna jedna ravna kašika kakaa, i savetujem da koristite najobičniji kakao prah, a ne onaj skuplji ekstra tamni.
Na kraju stavite u šoljicu soda bikarbonu, prelijte je sirćetom i pustite da se zapeni, a potom odmah dodajte ovu mešavinu u smesu za biskvit i još jednom sve dobro sjedinite mikserom.
Sada je momenat da procenite da li ste zadovoljni intenzitetom boje smese za biskvit jer će nakon pečenja biskvit biti iste boje kao što je i smesa pre pečenja. U slučaju da mislite da bi trebalo još malo crvene boje, slobodno dodajte i dobro sjedinite mikserom.
Smesu za biskvit podelite na 2 jednaka dela (najbolje uz pomoć vage, kako bi biskviti bili iste debljine). Idealno bi bilo da imate 2 kalupa prečnika 22 cm, a u slučaju da nemate, moraćete ih peći zasebno.
Dakle, ulijte smese za biskvit u dva kalupa prečnika 22 cm čije dno ste obložili papirom za pečenje, i stavite u zagrejanu rernu na 180 stepeni, da se peku oko 25-30 minuta. Proverite čačkalicom – ako izlazi suva iz sredine biskvita, gotovo je.
Biskvite ostavite da se potpuno ohlade, pa svakom poravnajte gornju površinu (ako ima potrebe) i potom svaki presecite na pola, tako da dobijete ukupno 4 kore. Kore će biti dosta tanke ali moći ćete ih bez problema preseći, bitno je samo da je biskvit potpuno hladan. U nekim receptima se čak savetuje da se biskvit stavi malo u frižider pre sečenja, ali ja to nisam radila, tako da nema potrebe za tim.
Viškove biskvita koje ste otsekli sa gornje površine izmrvite rukama i sačuvajte mrvice za dekoraciju torte.
Krema
U jednoj posudi umutite slatku pavlaku u čvrst šlag. U drugoj posudi izmiksajte penasto mascarpone sa šećerom u prahu i aromom vanile, a onda ručno umešajte špatulom umućeni šlag i sve lagano sjedinite u penastu kremu.
Savet: Umesto mascarpone sira možete koristiti i neki krem sir tipa ABC, ali će ukus biti dosta drugačiji obzirom da je mascarpone potpuno neutralnog ukusa a ABC ima dosta intenzivan ukus sira. Takođe možete mešati mascarpone i ABC sir, što je još bolja opcija, pola-pola ili u željenom odnosu.
Filovanje i dekoracija
Kremu podelite na 4 dela, s tim da jedan bude malo veći (za premazivanje torte okolo). Stavite na tanjir prvu koru, nanesite krem, poklopite drugom korom, opet krem i tako dok ne završite sa četvrtom korom. Premažite tortu odozgo i okolo u tankom sloju, a ostatak kreme stavite u poslastičarsku špric kesu sa željenim nastavkom i dekorišite tortu.
Tortu sa donje strane obložite sačuvanim mrvicama od biskvita, tako što na silikonsku špatulu sipate malo mrvica i brzim pokretom samo naslonite špatulu na tortu tako da se mrvice zalepe. Odozgo na sredinu torte takođe pospite malo mrvica, a po želji možete dodatno dekorisati tortu nekim crvenim voćem. Ja sam naletela na lepe crvene ribizle koje su mi došle ko poručene za ovu tortu. 🙂
Tortu rashladite u frižideru par sati ili preko noći a potom secite na kriške.
Prijatno! 🙂
Recept i fotografije urađene su u saradnji sa Gospodarskim listom za knjigu “Od mleka do sira”.