Medenjaci
Medenjaci su fini aromatični i mnogima omiljeni kolačići za vreme novogodišnjih i božićnih praznika, sačinjeni od meda i mešavine mirisnih začina koji najčešće uključuju cimet, đumbir, muskatni oraščić, karanfilić, kardamom, biber, anis i sl. Miris ovih keksića je zaista neodoljiv i neminovno asocira na praznike i uživanje u toplom domu dok napolju vlada zimska idila. 🙂
Naravno, medenjaci mogu da se prave u bilo koje doba godine jer su odlični za grickanje uz čaj ili kafu, ali ipak im je “sezona” u zimskom periodu. Ukrašeni izgledaju zaista primamljivo, ali možete i preskočiti ukrašavanje ako mu baš niste vični ili vam se jednostavno ne da maltretirati s tim. 🙂
Ovi medenjaci su kao keksi, dok postoje i tzv. mekani medenjaci, ili kako ih ja zovem, oni “bucmasti”, koje bih takođe volela isprobati nekom sledećom prilikom. 🙂 Kod medenjaka zaista ne možete ništa zeznuti jer se jako jednostavno prave. Jedina stvar na koju bih vam skrenula pažnju je vreme pečenja. Pazite da ih ne prepečete jer će biti tvrdi. Medenjaci su gotovi čim malo narastu, a na dodir moraju biti i dalje malo mekši dok su vrući. Hlađenjem će očvrsnuti i biti hrskavi spolja a iznutra mekano-prhki.
Još jedna “caka” koja bi vam mogla biti od značaja – ako želite ravnije medenjake koji neće jako narasti i koje ćete moći lepo iscrtavati glazurom, stavite malo manje soda bikarbone (kao što sam ja uradila). Ako želite da se više “naduvaju”, stavite više soda bikarbone i u tome je čitava mudrost. 🙂
Pre nego što pređemo na recept, par reči o ukrašavanju. Za ukrašavanje medenjaka najčešće se koristi tzv. Royal icing, odnosno glazura od (sirovih) belanaca i šećera u prahu. Pošto definitivno nisam pobornik sirovih jaja u kolačima, ne mogu vam ni opisati koliko meni ta opcija deluje neprivlačno, tako da sam mozgala čime da zamenim royal icing i nekako zaobiđem upotrebu sirovih belanaca u glazuri.
Na jednom stranom blogu nađoh idealnu alternativu – u pitanju je šećerna glazura od meda, limunovog soka i šećera u prahu. Vrlo jednostavno i idealno za sve vas koji možda isto kao ja ne volite sirova jaja. Samo umutite žicom sva tri sastojka i glazura je spremna. Dodatni plus je fin osvežavajući ukus od limunovog soka, dok royal icing nema nikakav poseban ukus – sam šećer i belance, što me ni malo ne mami.
Ova glazura se savršeno osuši i stegne na medenjacima, tako da ih možete bez problema odložiti u limenu kutiju. Jedina “mana” joj je što zbog dodatka meda nije savršeno bele boje kao royal icing, već dobije malkice krem boju, ali to zapravo i nije neki problem. 🙂 Moglo bi i bez meda, dakle samo šećer u prahu i limunov sok, ali med se dodaje zbog svoje konzistencije, da spreči kristalizaciju i da glazura bude sjajnija i glatkija.
Ne pitajte koliko mi je vremena trebalo da ukrasim medenjake (i to samo pola mere). ? Za neke od vas ovo može biti super zabava, ali naiskrenije, meni je bilo treniranje živaca. ? Ipak, na kraju sam bila zadovoljna, iako nisu baš savršeno ispali. No za prvi put i nije tako loše, ne? 😀 U svakom slučaju, samo se naoružajte strpljenjem jer ćete na kraju biti ponosni na svoja mala remek dela koja osim što su dekorativna, vrlo su i ukusna.
Medenjaci
Sastojci
Za testo:
- 150 g meda
- 75 g maslaca
- 2 jaja
- 100 g smeđeg šećera
- 500 g oštrog brašna
- 1 kašičica soda bikarbone
- 2 kašičice začina za medenjake (Kotanyi)
- 1 kašika kakaa
Za šećernu glazuru:
- 100 g šećera u prahu
- 3 kašičice soka od limuna
- 3 kašičice meda
Priprema
Testo
Med i maslac stavite u šerpicu pa otopite na laganoj vatri. Ostavite sa strane da se malo prohladi.
U plastičnoj posudi penasto umutite mikserom jaja i smeđi šećer. Može i običan kristal šećer. Dodajte prohlađeni maslac sa medom pa još jednom izmiksajte.
Na kraju dodajte prosejane suve sastojke: brašno, soda bikarbonu, začin za medenjake i kakao. Izmešajte mikserom u mrvičastu smesu, a potom odložite mikser pa rukom umesite fino kompaktno testo. Oblikujte ga u disk i zamotajte ga u prozirnu foliju pa stavite u frižider na najmanje sat vremena.
Napomena: Ako ne možete pronaći Kotanyi mešavinu začina za medenjake, napravite sami svoju mešavinu začina po želji. Kao što rekoh na početku posta, u obzir dolaze cimet, đumbir, muskatni oraščić, karanfilić, kardamom, biber, anis i sl. Izmešajte željene začine (ili one koji su vam dostupni) u odnosu po želji, i na kraju upotrebite dve kašičice.
Izrada medenjaka
Ohlađeno testo izvadite iz frižidera, pobrašnite radnu površinu pa oklagijom tanko razvijte na nekim 4-5 mm debljine. Modlicama po želji vadite keksiće. Ja sam koristila kalupe u obliku jelkice i zvezde. Kekse ređajte na veliki pleh od rerne obložen pek papirom i pecite ih u zagrejanoj rerni na 180 stepeni, nekih 8-10 min.
Čim se malo dignu, gotovi su. Nemojte ih peći dalje da ne bi bili tvrdi. Keksi na dodir trebaju biti malo mekši kad ih izvadite iz rerne, ali hlađenjem će očvrsnuti i postati tvrđi spolja.
Od ove smese izađe oko 3 ture medenjaka, tj. 3 velika pleha.
Šećerna glazura
Prosejte šećer u prahu kako bi bili sigurni da nema grudvica. Dodajte sveže ceđen sok limuna i med, pa žicom dobro umutite u glatku i gustu smesu. Konzistencija mora biti takva da glazura ne bude ni prečvrsta jer nećete moći crtati po medenjacima, a ne sme biti ni previše tečna jer će se šare razlivati.
Po potrebi, ako je smesa gusta, dodajte još malkice limunovog soka, a ako je tečna, dodajte još malo šećera u prahu.
Smesu prebacite u prozirnu kesicu kojoj makazama odsečete vrh tako da napravite vrlo malu rupicu. Po potrebi je lako možete proširiti, ali ako odmah previše odsečete, nećete više moći ništa uraditi. 🙂
Sledi šaranje medenjaka – jednostavno samo pustite mašti na volju i iscrtavajte šare po želji. 😉 Ja sam koristila i srebrne perle koje sam uz pomoć pincete slagala preko glazure, ali vi ne morate.
Savet: Ako koristite srebrne perle, samo da vam skrenem pažnju – one jesu dekorativne a i jestive, ali su prilično tvrde i nekako neprijatno krckave pod zubima (barem meni), tako da sam ih ja poskidala sa medenjaka nakon fotkanja, čisto iz mera predostrožnosti. 😀
Medenjake slažite na veliku tacnu i ostavite ih tako da se glazura suši najmanje par sati a najbolje preko noći. Ja sam ih ostavila u rerni preko noći.
Sutradan će se glazura sasvim stegnuti i biti skroz čvrsta na dodir pa vaši medenjaci komotno mogu ići jedan na drugi u limenu kutiju. Možete ih čuvati dugo, i do 2 nedelje, pa i više.
Prijatno! 🙂