Jela i predjela, Pite i slani mafini
Kiš Loren – Quiche Lorraine
Ono što je pizza kod Italijana, to je quiche kod Francuza, pa shodno tome mogli bismo ga nazvati i “francuska pizza”. 🙂 Dakle, Kiš Loren je tradicionalna francuska pita, koja je dobila naziv po francuskoj pokrajini Lorraine, a sastoji se od prhkog testa i nadeva koji obavezno sadrži prženu slaninu i preliv od jaja i pavlake za kuvanje. To je neka osnovna verzija, a postoje i mnoge druge varijante sa raznim dodacima. Možete dodati bilo koje povrće, paradajz, papriku, luk, praziluk, tikvice, spanać, šampinjone… Šta god vam je po volji. 🙂
Kažu da je tajna dobrog kiša u dobro isprženoj slanini. Pržite je dok ne postane fino hrskava, ružičaste boje, ali vodite računa i o tome da koristite kvalitetnu mesnatu slaninu. Podjednako bitno je i testo koje se inače pravi od samo tri sastojka: brašna, margarina i vode. Kod testa je glavna caka u tome da koristite hladan margarin i vodu, i da ga ne mesite dugo već tek toliko da se sastojci povežu, jer će samo tako testo biti prhko i hrskavo. Ako ga dugo mesite, može se desiti da testo bude žilavije, što nam naravno nikako nije cilj. 🙂 Testo takođe treba da odstoji na hladnom sat vremena.
Pretražujući recepte na netu, spazih da postoje dve varijante izrade kiša: jedna je da se prhko testo najpre ispeče malo, pa tek onda prelije nadevom i ponovo zapeče do kraja, a druga je da se odmah na presno testo sipa nadev i tako se peče. Meni se prva varijanta učinila mnogo boljom, jer vam je tako osigurana fina hrskava kora, dok u drugom slučaju rizikujete da kora ostane gnjecava i vlažnjikava od nadeva, možda čak i nedovoljno pečena, što mi se ni malo ne čini privlačnim. Ja sam je dakle prethodno malo zapekla, i ispala je prosto savršena! Tako fina i frskava.
Evo i jedan zoom, da vam dočaram hrskavost kore. 😉
Kiš Loren je najukusniji još topao, mada je podjednako fin i hladan. Najbolje je poslužiti ga uz neku salatu od sezonskog povrća, ili jednostavno samo uz hladan naseckan paradajz. 🙂 Možete ga napraviti za večeru, ali po meni može komotno da prođe i za ručak, uz neku čorbicu recimo i drugo mi ne treba. 🙂 Priprema je vrlo jednostavna i ne traje dugo, jedino treba sačekati onih sat vremena da testo odstoji u frižideru, ali to vreme možete iskoristiti za nešto drugo, tako da je po meni ovaj kiš zaista praktičan i vredi ga praviti. 😉
Kiš Loren – Quiche Lorraine
Sastojci
Za prhko testo:
- 200 g oštrog brašna
- 100 g hladnog margarina (ili putera)
- 1/2 kašičice (3 g) soli
- 4 kašike hladne vode
Za nadev:
- 175 g mesnate dimljene slanine
- 125 g trapist sira
- 3 jaja
- vegeta
- 1/2 kašičice bibera
- 1-2 kašičice peršunovog lista
- na vrh noža muskatnog oraščića
- 250 ml pavlake za kuvanje (10% m.m.)
Priprema
Najpre pravimo testo.
U veću plastičnu posudu ubacite brašno i so. Naseckajte na listiće hladan margarin iz frižidera, pa viljuškom ugnječite u brašno dok ne dobijete mrvičastu smesu. Može se i prstima utrljati ali meni je lakše viljuškom. Sada dodajte i hladnu vodu pa izmešajte prstima i kratko umesite dok se testo ne poveže. Ne zaboravite da je tajna hrskavog testa u što kraćem mešenju!
Testo formirajte u loptu i zapakujte ga u prozirnu foliju pa stavite u frižider da odmara sat vremena.
Pripremite okrugli kalup 24 ili 26 cm. Ako imate kalup za tart još bolje jer ćete imati lepši oblik oboda. Kalup blago namažite margarinom.
Izvadite testo iz frižidera, blago pobrašnite radnu površinu pa oklagijom razvijte okruglo testo, malo veće od kalupa. Namotajte na oklagiju i prebacite u kalup, pa namestite testo i oko oboda, da bude visine oko 4 cm. Testo izbockajte viljuškom na par mesta.
Pokrijte testo pek papirom a preko stavite pasulj ili pirinač (otprilike jednu veću šolju) koji vrše funkciju tega, kako se testo ne bi ispupčilo prilikom pečenja. Stavite peći u prethodno zagrejanu rernu na 220 stepeni, 10 minuta.
Izvadite, skinite papir sa pasuljem, pa vratite nazad u rernu još 10 minuta.
Nakon što ste izvadili testo, smanjite rernu na 180 stepeni.
Dok se testo još peče, možete već početi sa pripremom nadeva.
Dimljenu slaninu naseckajte na sitne kockice i ispržite je na srednjoj vatri oko 10 minuta, dok ne postane hrskava. Izvadite na tanjir na koji ste stavili papirni ubrus, kako bi se slanina ocedila od viška masnoće.
U plastičnoj posudi razbijte jaja, dodajte sve začine po ukusu i umutite žicom. Oprez kod dodavanja vegete! Slanina je već slana, pa ne preterujte. Dodajte i pavlaku za kuvanje i sve dobro izmešajte. Napomena: ako recimo koristite pavlaku sa većim procentom mlečne masti (20% m.m.), može i pola pavlake za kuvanje i pola mleka, tako da ukupno bude 250 ml.
Sada uzmite prohlađeno testo, pa najpre nabacajte svugde ravnomerno isprženu slaninu. Potom narendajte trapist sir. Ostavite parčence za kraj. Prelijte pripremljenom smesom od jaja svugde ravnomerno, i završite sa ostatkom rendanog trapist sira.
Vratite u rernu (na 180 stepeni) da se peče još 25-30 minuta. Pazite da ne prepečete kiš, jer nadev mora ostati lagan i kremast.
Prijatno! 🙂
Ideja za recept je odavde.
Javite mi vaše utiske ako isprobate ovaj kiš i podelite recept ako vam se dopao. 🙂