Gomboce (knedle) sa šljivama

Knedle sa šljivama 2

Svima dobro poznate knedle sa šljivama sastoje se od testa od krompira oblikovanog u loptice punjene šljivama, i uvaljane u prženu prezlu. U mojoj porodici se ovaj čuveni desert tradicionalno pravi decenijama unazad i zovemo ga Gomboce sa šljivama ili Szilvás gombóc kako ga je baka zvala (na mađarskom).

Gomboce (knedle) sa šljivama naprosto obožavam, ali mi se njihova izrada oduvek činila kao previše komplikovan i pipljiv posao. Stoga sam odlagala da se oprobam u njihovoj izradi sve do sad, kada sam u proteklih nedelju dana napravila čak 3 ture gomboca! Cilj mi je bio da napravim podjednako savršene gomboce kao mamine, s jedinom razlikom da umesto masti koristim puter u testu. Slušajući malo njene instrukcije a malo svoj sopstveni osećaj, ponosno mogu da vam tvrdim da sam napravila zaista SAVRŠENE knedle sa šljivama za koje delim recept i sa vama. 🙂

Knedle sa šljivama 3

Evo koje kriterijume po meni knedle sa šljivama moraju ispuniti kako bi garantovale maksimalni užitak:

  • da budu toliko mekane da se tope u ustima,
  • da budu ukusne – fino izbalansiran odnos slatkog i slanog,
  • da šljive unutar gomboca budu fine sočne, nipošto tvrde i nedovoljno skuvane,
  • da šljive obavezno budu začinjene sa cimetom i šećerom,
  • da bude puno prezle.

Ako prvi put pravite knedle, odmah da vas ohrabrim da zaista nije ništa teško, jedino zahteva malo više vremena, a kad se malo upraksirate ići će vam još brže. Slede zaključci do kojih sam došla nakon ovog malog jednonedeljnog eksperimentisanja sa gombocama, rukovodeći se gore nabrojanim kriterijumima za savršene gomboce. 😉

Knedle sa šljivama 1

Glavni preduslov za mekane gomboce koje se tope u ustima je da ne preterate sa brašnom u testu. E sad, kad smo kod potrebne količine brašna, morate imati na umu da ona uvek varira u zavisnosti od vrste krompira. Neki kažu da je bolje kuvati krompir u kori jer će tako upiti manje vode što posledično znači da će izgnječeni krompir tražiti manje brašna. Priznajem, zvuči logično, ali ja sam krompir ipak skuvala standardno, odmah oguljen i iseckan na sitne kockice iz dva razloga: prvo – jer je i mama oduvek tako radila, i drugo – zbog uštede vremena jer se sitno iseckan krompir skuva duplo brže od celog krompira u kori.

Uglavnom, bitno je da znate sledeće: ako je krompir suvlji, trebaće manje brašna, a ako je vodenast, trebaće više. Najvažnije je postepeno dodavati brašno, malo po malo. Na kraju treba da se dobije vrlo mekano testo koje se i dalje pomalo lepi za prste. Nek vas to ne brine – lako ćete to rešiti posipanjem radne površine a i ruku sa dosta brašna kako bi lakše baratali testom.

Dalje, testo za gomboce mora da se posoli iako su u pitanju slatke gomboce, iz razloga što upravo slatko-slani balans daje savršen ukus. Ovo je jedna od glavnih caka i tajni ukusnih gomboca. Kada sam ih prvi put pravila, posolila sam samo vodu u kojoj se krompir kuvao, misleći da će to biti dovoljno i ne dodajući kasnije so u testo. Bila je to velika greška jer su gomboce na kraju bile bezukusne. Zato – obavezno kašičica soli u testo!

Da bi užitak u gombocama bio zaista vrhunski, volim da kada presečem knedlu, iz sredine iscuri onaj divan sok od šljive, što znači da ona mora biti sočna i dovoljno skuvana! Prvo na šta treba da obratite pažnju je odabir šljiva – nemojte koristiti tvrde i nedovoljno zrele, a drugo i možda još bitnije – jako je važno dovoljno dugo kuvati gomboce! Nakon što isplivaju na površinu vode, još 8-10 minuta!

U velikoj većini recepata koje sam viđala, ide sama šljiva unutar gomboce i to je to. Međutim, ako na svaki kvadrat testa stavite po kašičicu cimeta i šećera pa onda šljivu, gomboce će biti NEUPOREDIVO ukusnije. Ovo je stara dobra praksa moje bake i mame koju usvajam i ja, jer su šljive i cimet apsolutno neodvojiva kombinacija ako mene pitate. 😉

Što se tiče prezle, lično volim da je bude što više, i kod nas nikad nije bio običaj da se direktno u prezlu sipa i šećer jer neko voli manje slatko, neko više, pa smo navikli da svako sebi šećeri po ukusu, u svom tanjiru. To je već stvar ličnih preferencija, pa ako vam je draže, vi slobodno odmah pomešajte prezlu i šećer u željenoj količini.

To bi bilo to, što se tiče mojih zapažanja, saveta i napomena. Ajmo sad na recept! Sezona šljiva je pri kraju, pa obavezno ugrabite priliku da se zasladite ovim prefinim desertom! 😀 Za vas koji prvi put pravite – nema šansi da vam ne uspe ako ste dobro prostudirali sve moje instrukcije. 😉 A za nešto iskusnije domaćice koje su već pravile knedle – probajte i na ovaj moj način…možda vam ovo postane novi omiljeni recept za knedle sa šljivama. 😉

Ljubiteljima deserata sa šljivama preporučujem i ove recepte:

Gomboce (knedle) sa šljivama

Gomboce (knedle) sa šljivama


Sastojci (za 15-20 gomboca):

Za testo:

  • 1 kg krompira (oko 850 g očišćenog)
  • 1 kašičica soli
  • 65 g putera
  • 1 jaje
  • oko 300 g oštrog brašna
  • 20 manjih šljiva ili 15 većih (oko 500 g)
  • cimet
  • šećer

Za prezlu:

  • 250 g prezle
  • 60 g putera
  • 2 kašike ulja
  • prstohvat soli
  • 50 g šećera (ili po ukusu)

Priprema

Očistite krompir, dobro operite, iseckajte na kockice i stavite da se kuva u vodi, u većem loncu (istom u kom ćete kasnije zamesiti testo). Trebaće oko 25-30 minuta da se krompir skuva.

Za to vreme pržimo prezlu. Dakle, uzmite veći plitak lonac, ubacite puter i dve kašike ulja pa uključite šporet na srednju vatru. Kad se puter otopio, ubacite prezlu i pržite uz stalno mešanje varjačom, 7-8 minuta dok ne dobije zlatno braonkastu boju. Pazite sve vreme i ne prestajte sa mešanjem jer prezla hoće brzo da zagori na dnu lonca. Kada je gotovo, svucite lonac sa vatre i nastavite sa mešanjem još minut-dva dok se malo ne ohladi dno lonca, kako prezla ne bi zagorela. Dodajte prstohvat soli i šećer i dobro promešajte. Možete kao ja, samo 50 g, pa kasnije još pošećeriti u tanjiru, ili odmah stavite količinu šećera po želji. Ostavite sa strane.

Kada se krompir skuvao, ocedite svu vodu, uzmite gnječilicu i ručno izgnječite krompir u pire. Gnječite dovoljno dugo i jako, kako vam ne bi ostale one sitne gromuljice krompira. Dodajte odmah i puter da se otopi i sjedini sa krompir pireom, kao i kašičicu soli. Sada ostavite ovaj pire da se prohladi.

Za to vreme pripremite šljive. Dobro ih operite, nožem zasecite do pola tako da možete izvaditi košticu, ali pazite da vam šljiva ostane u celom. Odložite šljive do upotrebe.

Sada se krompir pire već prohladio i možemo zamesiti testo. Dakle, u pire ubacite jedno jaje, pa dobro izmešajte kašikom. Sada počnite postepeno u par navrata dodavati brašno. Krenite prvo s manjom količinom (oko 200 g) pa sve dobro izmešajte i počnite mesiti rukom. Ako je preterano lepljivo, dodajte polako još malo brašna, ali jako pazite da ne preterate! Nemojte nipošto dodavati dok god se testo lepi, jer ono zapravo i treba da je blago lepljivo, jer samo tako će gomboce biti fine meke. Ako preterate sa brašnom, biće tvrde što nikako ne želimo. Količina brašna može da varira od nekih 250 g pa čak do 500 g ako je krompir vodenast.

Dakle, testo treba da je fino mekano a ako se blago lepi za prste, to će se rešiti tako što ćete s vremena na vreme uranjati ruke u brašno, a radnu površinu takođe dobro pobrašniti. Čim se na površinu testa nahvata brašna, prestaje da se lepi i lako je za rad.

Uzmite oklagiju, istresite testo na dobro pobrašnjenu površinu, sipajte brašna i odozgo na testo pa ga razvijte na nekih 8 mm debljine u pravougaonik. U zavisnosti od broja šljiva isecite testo na potreban broj kvadrata. Moje šljive su bile manje pa sam imala 20 komada, i tako pravougaonik testa podelila na 20 kvadrata (4×5). Ako su vaše šljive veće, od ove količine testa izaće vam 14-15 gomboca pa na toliko kvadrata isecite testo.

Na svaki kvadrat testa stavite po jednu kašičicu šećera i cimeta. Sada poslažite i šljive.

Gomboce (knedle) sa šljivama

Sada “zapakujte” svaki kvadrat testa sa šljivom i rukama oblikujte loptu. Povedite računa da se dobro slepi da ne bi iscurio sok od šljive prilikom kuvanja gomboca.

U veliki dublji lonac (isti u kom se krompir kuvao i u kom ste mesili testo), sipajte dosta vode, ubacite malo soli i ulja i kada je proključalo, polako spuštajte gomboce u vodu. Nemojte sve odjednom već onoliko koliko stane na površinu. Ja sam moje kuvala u dve ture. Gomboce se kuvaju dok ne isplivaju na površinu (oko 8 minuta), a potom još najmanje 8-10 minuta! Napomena: u većini recepata se može pročitati da je dosta 5 minuta nakon što isplivaju na površinu, ali iz svog iskustva mogu reći da to nije dovoljno, jer iako će testo biti sasvim skuvano, šljiva iznutra će ostati tvrda. Naime, šljivama treba dosta dugo da omekšaju i skuvaju se, i iako nije greška ako šljive ostanu malo tvrđe, po meni su gomboce neuporedivo lepše kada i šljiva iznutra fino omekša i pusti onaj svoj divan sok kada presečete knedlu.

Kuvane gomboce pažljivo vadite iz vode rešetkastom kašikom i odmah još vrele ih uvaljajte sa svih strana u prezlu. Ako se ohlade, posle se više neće lepo zalepiti prezla za njih, a takve “golišave” knedle mi nisu ni malo lep prizor. 😀

I to je to! Šta još preostaje sem da navalite na još tople gomboce! 🙂

Prijatno!

Ako vam se svideo post, podelite ga, i javite mi vaše utiske kada isprobate gomboce. 🙂