Pekmez od dunja
Nisam do sad nikad kuvala pekmez. To je uvek bila mamina specijalnost. Ko god bi probao njen pekmez, odlučno bi konstatovao kako je savršen, zbog čega se moja mama uvek ponosila i samo zadovoljno smeškala. I zato meni ona oduvek govori: kad budeš znala napraviti fin pekmez, tek onda se možeš pohvaliti da si prava domaćica. Iskreno, meni ni sad nije jasno zašto bi kuvanje pekmeza trebalo svesti pod nešto teško i komplikovano, kad uopšte nije. Kako god, samo da znate da je i moj pekmez ispao savršen iako je prvi. 😀 Pa sad, da li je to do gena, ili samo do dobrog recepta – ne znam. 😉 Kako god, ovom prilikom delim s vama ovaj odličan recept za pekmez i to od predivnih i mirišljavih dunja, uz dodatak zelenih jabuka. 🙂
Nije slučajno pao izbor baš na dunje, jer sam dobila čak dva džaka dunja, a nešto sam morala uraditi s njima – jedino što mi palo na pamet bilo je da napravim pekmez. Fine su i za kompot, ali mi kući baš nismo ljubitelji kompota, dok je pekmez nešto što ću mnogo bolje iskoristiti – za palačinke, krofne, kiflice, razne rolate i druge kolače.
Znate svi verovatno šta su dunje, ali hajde da im posvetim koji red. 🙂 Plod dunje je zlatno-žute boje i sličan je plodu jabuke ili kruške, a stablo dunje je 4 do 6 m visoko drvo koje se može naći u Aziji i Evropi. Dunja je bogat izvor vitamina C, cinka, kalijuma, bakra, gvožđa, i dijetetskih vlakana kao što je pektin. Zahvaljujući pektinu će se vaš pekmez od dunja fino zgusnuti, tako da vam ovde uopšte ne treba nikakav dodatni zgušnjivač kao što je džemfix.
Pekmez je zaista fenomenalan! Tako mirišljav, predivnog ukusa, nije presladak već baš fin prijatan i odlične je strukture, a pravi se zaista jednostavno i brzo. Najveći posao je očistiti i iseckati dunje i jabuke, a kad je voće već u loncu, skuva se za čas, usitni štapnim mikserom i to je to. 🙂
Pekmez od dunja
Sastojci
- 3 kg očišćenih dunja
- 4 veće kisele jabuke (granny smith)
- 1,5 kg šećera
- sok od 2 limuna
- 4 dcl vode
- 1/2 kesice konzervansa (može i ne mora)
Priprema
Dunje dobro operite, koristeći hrapavu stranu sunđera, tako da siđu sve dlačice a dunje ostanu lepe glatke. Ne treba da im gulite koru! Rasecite dunje na četvrtine i očistite ih tako što im izdubite sredinu, a potom ih isecite na kockice. Odmah ih ubacite u veliki lonac u kom ćete kuvati pekmez. Dakle, treba da bude oko 3kg očišćenih dunja, a ne celih (pre čišćenja)!
Potom isto uradite i sa jabukama. Dakle, dobro ih operite ali ne treba da im gulite koru. Rasecite ih i izdubite sredinu pa isecite na kockice i ubacite u lonac.
Voću dodajte šećer. Iscedite sok od dva limuna pa nalijte na voće. Nalijte i vodu.
Sada možete uključiti šporet, prvo na najjaču vatru dok ne proključa a odmah potom smanjite na srednju vatru i kuvajte voće dok ne omekša, uz povremeno mešanje varjačom. Kada voće počne da se raspada, mešajte stalno da vam ne bi zagorelo dno. Ovo će potrajati nekih 30 minuta jer voće jako brzo omekša. Kada je omekšalo, ugasite šporet i sačekajte malo da se prohladi.
Potom uzmite štapni mikser i dobro izmiksirajte voće dok ne dobijete finu homogenu kašastu smesu. Ovo će takođe ići jako brzo. Za svega 5 minuta je gotovo. Ja sam prvo probala da miksam u blenderu, ali kad sam videla da tako ni do sutra neću završiti, odmah sam prešla na štapni mikser i rešila sve za čas. 😉
Sada ovako izmiksan (izpasiran) pekmez još jednom prokuvajte na srednjoj vatri, 10-15 minuta ukupno, uz stalno mešanje varjačom. Vrlo brzo će se zgusnuti i tada je pekmez gotov. U ovoj fazi možete na samom kraju dodati 1/2 kesice konzervansa, ali i nije neophodno jer u original receptu ne ide. Ja sam ipak stavila jer je i moja mama imala običaj da uvek stavi. Pretpostavljam zbog toga što naš špajz nije baš najhladniji, pa je ipak sigurnije sa konzervansom da se pekmez neće pokvariti. Takođe zavisi i u kom vremenskom periodu planirate da ga potrošite. Ako ga ne mislite dugo čuvati, onda ne treba konzervans.
Oprane tegle poslažite na pleh i stavite ih u rernu da se zagreju i tako sterilizuju, 10-ak minuta na 150 stepeni. Sipajte pekmez kutlačom u vruće tegle, i vratite u rernu još 10-ak minuta na 100 stepeni, da se pekmez malo zapeče i stvori korica odozgo. Pazite da se ne opečete na vruće tegle, zato koristite rukavicu ili krpu. Isključite rernu, i ostavite pekmez u rerni da se polako ohladi preko noći, a onda sutradan zatvorite tegle sa poklopcima.
Original recept je sa coolinarike i ovom prilikom se zahvaljujem autorki.
P.S. Samo još da napomenem da sam ja pravila 3 ture pekmeza i svaki put ispadne malo drugačija nijansa. 🙂 Pa čisto da znate da je sasvim OK ako vaš pekmez ispadne svetliji ili tamniji od mog. 🙂
I još nešto što će vas zanimati: od ove mere izađe oko 6 velikih tegli pekmeza.