Slani keks sa susamom i trapistom

Slani keks sa susamom i trapistom

Danas vam predstavljam jednu preukusnu grickalicu – Slani keks sa susamom i trapistom. Razmišljala sam koji naziv bi joj najbolje pristajao: da li slani bakin kolač, krekeri, ili jednostavno samo slani keks. Odlučila sam se za ovo treće. U originalu stoji krekeri, međutim, prva asocijacija na reč “kreker” mi je nešto izrazito tanko i hrskavo, dok su ovi keksi ipak malo “bucmastiji” i ne toliko hrskavi koliko su prhki. I to strašno prhki – toliko da se sve tope u ustima. Mada, imaju i taj hrskavi element, naročito spolja. Sve u svemu, neopisivo su dobri, kako god ih zvali! 🙂

Slani keks sa susamom i trapistom

Za ove kekse trebaće vam dakle, aparat za galete (bakin kolač). Glavnu aromu ovom keksu daje susam koji ide u testo, s tim da obavezno mora prethodno da se prepeče u šerpici na šporetu. U suprotnom ima jako slabu i neupečatljivu aromu, dok je ovako prepečen sasvim druga priča. Umesto trapist sira možete koristiti bilo koji tvrdi sir, tipa kačkavalj, parmezan, ementaler, itd.

Testo se za čas posla umesi i nema potrebe da stoji. Možete odmah preći na pečenje keksa. Mada, moram da primetim jednu minimalnu razliku u odnosu na prvi put kada sam ih isprobala: ako se testo prethodno stavi prvo malo u frižider na 15-ak minuta, keksi kao da budu još hrskaviji spolja. E sad, da li je do hlađenja testa u frižideru, ili nečeg drugog, ne mogu pouzdano da tvrdim – a možda sam čak i samo “utripovala”. 😀 Kako god, znam samo da su mi oba puta ispali fantastično i sigurna sam da ću ih ponavljati prilično često.

Slani keks sa susamom i trapistom

Keks možete grickati sam, ili uz šolju jogurta. Ja lično ga preferiram sa ajvarom. Odličan je i sutradan! Bukvalno ništa se ne osuši i podjednako je hrskave i prhke strukture kao i prvi dan.

Ovo će sad zvučati kao totalni kliše, ali zaista je tako. Jedina mana ovog keksa je što je jaaako zarazan! Stoga, oprez kod grickanja je poželjan. 😉

Slani keks sa susamom i trapistom

Slani keks sa susamom i trapistom


Sastojci (za 45 – 50 komada)

  • 2 jaja
  • 1,5 kašičica soli
  • 125 g margarina sobne temperature
  • 85 g ulja (92 ml)
  • 500 g oštrog brašna
  • 1 prašak za pecivo
  • 50 g prepečenog susama
  • 100 g rendanog trapist sira
  • oko 40-50 ml vode

Priprema

Najpre prepecite susam u šerpici na šporetu, uz stalno mešanje, na srednjoj vatri, 10-ak minuta dok ne zamiriše i ne dobije lepu zlatno žutu boju. Napomena: Kada skinete šerpu sa ringle, nemojte odmah prestati sa mešanjem da vam se ne bi desilo da susam odozdo zagori, obzirom da je dno šerpe i dalje vruće. Mešajte još 2-3 minuta dok se ne prohladi.

U plastičnu vanglu ubacite jaja i so pa malo promešajte viljuškom. Ubacite margarin sobne temperature i ulje pa viljuškom sve izmešajte. (Ja lično preferiram merenje ulja u gramima umesto u mililitrima, jer mi je lakše samo da stavim vanglu na digitalnu vagu, nuliram i sipam ulje do potrebne gramaže, umesto da prljam plastičnu mericu sa ml. Mnogo je praktičnije. 🙂 )

Dodajte brašno pomešano sa praškom za pecivo, pečeni susam i rendani trapist sir, izmešajte, pa počnite nalivati postepeno vodu i krenite mesiti rukom. Treba da dobijete fino mekano i kompaktno testo, pa čim osetite pod prstima da su se sastojci lepo povezali, nemojte više dodavati vode da testo ne bi bilo gnjecavo. Potrebna količina će zavisiti od veličine jaja.

Od testa formirajte male kuglice veličine oraha i poređajte ih na tacnu. Sada tacnu sa kuglicama testa možete ubaciti malo u frižider na 15-ak minuta, mada i ne morate ako vam se žuri.

Zagrejte aparat za galete pa na svako srce stavite po jednu kuglicu (5 se peče u jednoj turi) i pecite dok lepo ne porumene. Ja sam moje kekse pekla tačno 6 minuta (uz pomoć štoperice na telefonu), i to na osmici, odnosno na maksimalnom podeoku na mom aparatu, ali vi ćete morati jačinu pečenja prilagoditi vašem aparatu jer nisu svi isti.

Ispečene kekse ređajte na žicu da se hlade.

Malo matematičke preciznosti: od ove smese meni je izašlo 48 keksa, što će biti 9 tura po 5 komada i jedna po 3. Ukupno 10 tura X 6 minuta = 60 minuta za pečenje. 😀 No vi uopšte ne morate da se obazirete na ove podatke, jer ćete vi verovatno imati malo drugačiju računicu. Ovo pišem najviše zbog sebe, da znam za sledeći put. 😉

Prijatno vam grickanje! 😉

Ovo je moj malkice adaptiran recept u odnosu na original koji možete pogledati na blogu Provereni recepti. Hvala Majo na fantastičnom receptu! 🙂

Ako vam se dopao recept, podelite ga sa prijateljima i obavezno ga isprobajte!