Listići (Kroštule ili Csörögefánk)

Listići 4

Listići su jedna prava starinska poslastica koja se u našoj porodici pripremala otkad znam za sebe i svi smo je obožavali. Reč je o slatkom prhkom testu prženom u ulju koje se pospe šećerom u prahu a može da se posluži i uz neki džem po želji.

Ovaj starinski slatkiš karakterističan je za mnoge evropske kuhinje a može da se nađe pod raznim imenima – Listići, Kroštule, pa čak i Poderane gaće. Ali ja ga znam isključivo kao Csörögefánk ili skraćeno Csöröge (u prevodu “zvečka”), kako su ga na mađarskom zvale moja mama i baka, a verujem da je još mnogima u Vojvodini poznat upravo pod tim nazivom.

Listići 1

Kako god ga zvali, reč je o preukusnoj i neodoljivo hrskavoj poslastici od jeftinih sastojaka, koja se za čas napravi. Sve je gotovo za nekih sat do sat i po vremena i grickanje može da počne. Ali imajte na umu da su ovi listići jaaako zarazni. Kad krenete sa grickanjem, nećete moći stati. 😉

Za listiće je karakteristično i to što se u testo obavezno dodaje rum ili neki drugi alkohol koji doprinosi hrskavosti. Može da se pravi i sa rakijom. Ovaj slatkiš može se oblikovati i u mašnice, ili samo rombove sa jednim ili dva proreza. Meni se ova druga varijanta više sviđa jer je i mama uvek tako pravila, a manje je i posla.

Listići 2

Da bi napravili savršeno hrskave listiće, bitno je da testo rastanjite oklagijom što je tanje moguće, na nekih 1 do 2 mm debljine. Kada ste testo rastanjili, sečete ga na rombove i pržite u vrelom i dubokom ulju. Ulje mora biti dobro zagrejano. Ako listiće spustite u nedovoljno vrelo ulje, trebaće im duže vremena da se ispeku zbog čega će se “napiti” ulja i biće teški za želudac a to nipošto ne želimo.

Neka vas prženje ne plaši jer ide neverovatno brzo. Upravo zato listići nemaju ni vremena da se napiju ulja, tako da sigurno neće biti masni. Dovoljno je 20-30 sekundi sa obe strane i listiće možete vaditi iz ulja. Mi volimo kada je sve lepo rumeno pečeno, a savetujem i vama da dobro ispečete vaše listiće (kao na slikama), jer ako vam ostanu bledi, neće biti ni upola tako hrskavi.

Listići 3

Listići se prilikom prženja naduvaju i postanu rupičasti i šupljikavi iznutra. To su pravi listići. Ako vam ostanu ravni, to znači da ste možda testo razvili deblje nego što je trebalo, ili ih niste pržili u dovoljno vrelom ulju.

Recept koji vam pišem je neka moja verzija po uzoru na mnogobrojne recepte koje sam videla na netu. Pitala sam mamu za njen recept, ali ona je listiće obično pravila bez nekog merenja sastojaka, tako da mi baš i nije bila od pomoći. 🙂 Uprkos tome, uvek bi joj ispali savršeno!

Ja listiće pravim prvi put, i znate šta? Mogu se slobodno pohvaliti da su i moji ispali savršeni. 😉 To je taj ukus i struktura listića koji me vraćaju nazad u detinjstvo kada ih je mama pravila. Baš sam potrefila odnos svih sastojaka tako da mi testo ispadne fantastično iz prve, bez potrebe dodavanja brašna ili nekog drugog sastojka. Bukvalno je bila milina raditi sa njim. A sad, ajmo na recept i jedva čekam čuti kako su se vama svideli.

Listići (Kroštule ili Csörögefánk)


Sastojci

Za testo:

  • 2 jaja
  • 1 žumance
  • 2 kašike šećera u prahu
  • 1 vanilin šećer
  • prstohvat soli
  • 50 g maslaca
  • 50 g kisele pavlake (2 pune kašike)
  • 3 kašike ruma (20 ml)
  • 300 g oštrog brašna
  • 1 kašičica praška za pecivo

Još:

  • oko 5 dl ulja za prženje
  • šećer u prahu za posipanje

Priprema

Testo

Razbijte jaja u plastičnu vanglu, dodajte žumance, šećer u prahu, vanilin šećer i so, pa sve razmutite viljuškom.

Dodajte naseckan maslac na listiće, kiselu pavlaku i rum i još jednom sve promešajte viljuškom.

Na kraju dodajte brašno i prašak za pecivo, malo promešajte viljuškom pa rukom umesite fino glatko i kompaktno testo koje se ne lepi za ruke. Mesite dok se svi sastojci lepo ne povežu, a u zavisnosti od veličine jaja dodajte po potrebi malkice brašna, ako vam se testo lepi za ruke. Ja nisam dodavala ništa i dobila sam super glatko i elastično testo koje se ne lepi.

Testo formirajte u kuglu i pokrijte ga prozirnom folijom, pa stavite u frižider na kratko da odmori, nekih 15-20 min.

Izrada listića

Radnu površinu dobro pobrašnite. Testo izvadite iz frižidera pa ga oklagijom razvijte najtanje što možete, na 1-2 mm debljine. Što tanje razvijete testo, listići će biti hrskaviji.

Uzmite reckasti točkić za sečenje (radlu) pa testo isecite najpre na trake širine oko 5 cm, a potom i popreko tako da dobijete manje rombove. Svaki romb zasecite još jednom na sredini tako da dobijete prorez.

U odgovarajući sud za prženje (ja koristim vok) sipajte ulje i dobro zagrejte. Ulje mora biti vrelo tako da pršti kada ubacite listiće, ali posle malo smanjite vatru jer ne smete na najjačoj vatri pržiti listiće kako vam ne bi zagoreli.

Dakle, u dobro zagrejano ulje spuštajte listiće i pržite ih sa jedne strane 20-30 sekundi, dok ne dobiju lepu zlatnu boju. Viljuškom preokrenite na drugu stranu i pržite još 20-ak sekundi dok i druga strana lepo ne porumeni.

Ako ste testo dobro umesili i dovoljno tanko ga razvili, prilikom pečenja listići će se “naduvati” i pojaviće se vazdušasti mehurići koji će biti skroz šuplji.

Listiće vadite viljuškom i slažite u činiju obloženu papirnim ubrusom kako bi se upio višak masnoće. Ponavljajte postupak dok ne ispečete i poslednju turu listića. Ovo sve inače ide jako brzo.

Prohlađene listiće pospite šećerom u prahu i već su spremni za degustaciju. Super su i sutradan.

Prijatno vam grickanje! 😉

Inspiracija za recept je odavde.