Macarons sa čokoladnim oranž kremom

Chocolate Orange Macarons

I evo ih ponovo kod mene – veličanstveni, famozni i jedinstveni MACARONS! Ukoliko ste čitali moj prethodni post o njima, već ste upoznati s tim koliko sam očarana, da ne kažem opsednuta njima. 😀 Zaista ne znam šta je to kod njih što toliko fascinira mnoge od nas. Mnogi bi rekli – ma običan kolač, ništa posebno. Ali to ne može biti dalje od istine jer oni zaista jesu posebni i potpuno drugačiji od većine kolača tako da su sasvim opravdano toliko popularni u celom svetu. 🙂

Chocolate Orange Macarons

U prošlom postu sam vam objasnila po čemu su to macarons specifični i koje odlike moraju imati da bi se smatrali uspešnim…znate već, onaj čuveni prsten oko svakog kolačića, spolja hrskavi, iznutra meki i sočni, itd…tako da ne bih sad gnjavila s tim, jer ne bih da se ponavljam. U svakom slučaju, savetujem vam da obavezno prostudirate i moj prošli post o macaronsima, pogotovo ako ih prvi put pravite. Ovaj put ću se truditi da se osvrnem na stvari koje sam eventualno izostavila prošli put, mada ću i ovde detaljno objasniti svaki korak pripreme, ne bojte se. 😉 I samo da znate, i ovaj put sam ih pravila po istom receptu, jer kad jednom pronađete dobar recept, nema potrebe menjati ga. Jedina razlika što su prošli put bili sa lešnicima a sada sa bademima, i drugi je krem.

Chocolate Orange Macarons

Kad smo kod krema, u većini recepata ćete pročitati nešto tipa: macaronse možete filovati bilo kojim kremom, potpuno je svejedno…da, možete, ali definitivno NIJE svejedno kojim, jer krem daje glavnu aromu kolačiću i on doprinosi krajnjem ukusu! Nepisano pravilo glasi: macaronse nipošto nemojte filovati slatkim kremovima već kiselkastim ili gorkastim, jer su macaronsi već sami po sebi prilično slatki, tako da u obzir dolaze kremovi od gorke čokolade, kafe i slično, ili pak voćni kremovi od malina, limuna (tzv. lemon curd), itd. Ja lično voćne kremove ne volim, za mene je ipak ganache number one. I tako sam ovaj put dobila sjajnu ideju da macaronse filujem čokoladnim ganache-om u koji sam dodala sok i koricu narandže. Samo mali dodatak, ali drastično menja krajnji ukus, i to u vrlo pozitivnom smislu. 🙂

Ako volite jaffa ukus, tj. kombinaciju čokolade i narandže, sigurno ćete se oduševiti ovim kremom kao i ja. Fantastično ide uz macarons jer su čokolada i korica narandže gorkastog ukusa a sok kiselkast, i sve to ukomponovano sa slatkim macaronsima daje savršeno izbalansiran ukus koji se pamti. 😉

Da ne dužim priču, ajmo na recept i korake pripreme. 😉

Chocolate Orange Macarons

Macarons sa čokoladnim oranž kremom


Sastojci (za 24-30 spojenih kolačića)

Za macarons:

  • 3 belanca sobne temperature (120 g)
  • prstohvat soli
  • 50 g kristal šećera
  • 120 g badema
  • 200 g šećera u prahu

Za ganache:

  • 120 g neutralne pavlake za kuvanje (20% mlečne masti )
  • 1 vanilin šećer
  • sok i rendana korica od pola narandže
  • 200 g čokolade za kuvanje

Priprema

Macarons

Odvojite belanca od žumanaca. Ja sam i ovaj put to uradila prethodnu noć i ostavila belanca u frižideru a ujutro ih izvadila i ostavila na sobnoj temperaturi nekih 6 sati pre nego što sam krenula praviti macaronse.

Sada pripremite bademe za mlevenje. Podrazumeva se da su prethodno blanširani. Ja sam to uradila takođe prethodno veče, tako što sam bademe ubacila u ključalu vodu, kuvala ih 1 minut, odmah procedila i isprala ih hladnom vodom da zaustavim proces kuvanja, i onda samo skinula kožicu sa svakog. Ide jako lako i brzo, samo pritisnite badem pomoću palca i kažiprsta, i bademi sami izleću dok vam kožica ostane u rukama…pazite samo da vam se ne razlete i po kuhinji. 😀 Potom ih prosušite papirnim ubrusom i stavite u pleh, pa u rernu na sušenje na 100 stepeni, nekih 20 minuta, potom pojačajte na 150 stepeni i ostavite ih još nekih 10-15 minuta. Bademi moraju biti skroz suvi da biste ih mogli fino samleti u prah, ali pazite da ne počnu da vam se peku u rerni i da ne požute jer vam trebaju beli. OK, to je što se tiče blanširanja badema ukratko. Idemo sad na mlevenje. 🙂

Trebaće vam secko (blender) i mlin za kafu, ako želite dobiti zaista fin, skroz sitan prah. Ja sam se ovaj put toliko zainatila da se nisam smirila dok i poslednju, ali bukvalno poslednju gromuljicu badema nisam pretvorila u prah. 🙂 Dakle, stavite bademe u secko zajedno sa šećerom u prahu i meljite u intervalima. Prosejte kroz sito, a ono što ne uspete, vratite u secko, pa meljite dalje…i tako nekoliko puta dok vam ne preostane svega mala količina. Nju najverovatnije više nećete uspeti dovoljno usitniti u secku, zato sada nastupa mlin za kafu. Ubacite to što vam je preostalo u mlin, i pritiskajte u pulsevima u trajanju od samo sekunde, kako bademi ne bi pustili masnoću. Sada prosejte i to, i dobićete na kraju skroz fini sitan prah. Ovo će potrajati dosta, samo da znate. 🙂 Meni je trebalo skoro sat vremena sve ukupno dok na kraju nisam dobila skroz fini sitan prah, kao original bademovo brašno. Ali isplati se jer će vam macaronsi imati lepu teksturu. Biće lepi i glatki bez onih neravnina od gromuljica koje ja ne volim da vidim na macaronsima, iako to nekima ne smeta.

Sada kada je bademovo brašno pripremljeno, možete preći na mućenje belanaca. Izmerite ih da budu tačno 120 g, dodajte prstohvat soli i krenite da mutite na srednjoj brzini. Dodajte i kristal šećer. Ja nikad ne mutim na najjačoj brzini, jer se možete lako prevariti i premutiti ih, što nikako ne smete jer treba da dobijete srednje čvrst sjajan sneg (ne prečvrst). Ako ćete dodati boju u gelu, dodajte sada. Ja nisam. Može i u prahu ali je nju bolje umešati u mešavinu bademovog brašna i šećera u prahu.

Sledeći korak je makaronizacija, tj mešanjeOvo je najvažniji momenat koji je presudan za uspeh ili neuspeh macaronsa. Dodajte mešavinu bademovog brašna i šećera u prahu u sneg od belanaca, u dva navrata. Dakle, prvo polovinu, pa promešate par puta, a onda i drugu polovinu. Mešajte špatulom u krug, tako da smesu bukvalno razmazujete po ivicama posude jer je cilj izbiti vazduh iz snega. Smesa treba lepo da se sjedini i da teče sa špatule kad je podignete kao lava. Dakle, ni pregusta ni preretka. Ako je pregusta, macaronsi će popucati prilikom pečenja, a ako je preretka, macaronsi će se razliti i raširiti i neće vam se formirati prsten.

Pripremite dva pleha od rerne i stavite pek papir. Ja koristim i šablon sa već iscrtanim krugovima jer volim da mi macaronsi budu iste veličine. Napunite smesom poslastičarsku kesu sa okruglim nastavkom i istiskajte male krugove prečnika 2-2,5 cm. Ne treba da vrtite u krug već samo da stiskate na jedno mesto. Sada pleh dooobro lupite o sto nekoliko puta! Iz macaronsa mora izaći sav suvišan vazduh da ne bi bili šuplji kad se ispeku. Nemojte se ustručavati! Bolje i da probudite komšije nego da vam macaronsi ne uspeju! 😀

Sada je većina posla odrađena, preostaje samo da ostavite macaronse da se dobro osuše, najmanje 30 minuta, kako bi se formirala korica tj. opna na njihovoj površini. Ovo je takođe od presudnog značaja u formiranju prstena prilikom pečenja jer kad su macaronsi suvi odozgo, prilikom pečenja neće moći da se šire već samo da rastu u visinu što je i cilj, jer se samo tako može stvoriti taj famozni prsten. 🙂 Kada pipnete prstom macaron i ne lepi se, niti vam išta ostaje na prstu, to znači da su spremni za pečenje.

Zagrejte rernu na 150 stepeni, a vreme pečenja će zavisiti isključivo od vaše rerne. Ja sam ih ovaj put pekla oko 15 minuta. Gotove macaronse odmah svucite sa pleha zajedno sa papirom da zaustavite proces pečenja. Ja to prošli put nisam radila, a ovaj put jesam…mada ne mogu reći da sam primetilu neku bitnu razliku. Macaronse odvajajte sa papira tek kad se ohlade, vrlo pažljivo.

Ganache

Stavite neutralnu pavlaku u manji lonac, dodajte vanilin šećer, isceđen sok i narendanu koricu od pola narandže i zagrevajte na blagoj vatri. Razlog iz kog sam koristila neutralnu pavlaku za kuvanje, a ne slatku pavlaku je taj što sam želela što manje sladak krem, i zaista mogu reći da se neutralna pavlaka pokazala kao mnogo bolja opcija. Kada se ugrejalo, skinite sa vatre i ubacite čokoladu izlomljenu na kockice. Mešajte žicom dok se skroz ne otopi i dok ne dobijete lepu glatku kremu. Prohladite do sobne temperature a potom stavite i u frižider da se stegne. Kada se ganache stegao, kratko ga umutite mikserom u penastu kremu, nekih 3 minuta. Ovom kremom filujte macaronse.

Napomena: Koristila sam Menaž čokoladu za kuvanje koja mi je inače omiljena i gotovo uvek nju koristim, a pavlaka za kuvanje je President sa 20% mlečne masti, koja se pokazala savršenom za ganache kremu i definitivno ću je koristiti i ubuduće jer meni lično više odgovara neutralna pavlaka od zaslađene, jer pored nje gorkast ukus tamne čokolade bolje dolazi do izražaja.

I eto ga, jel vam još uvek deluje teško napraviti macaronse? 🙂

Ohrabrujem vas da probate, pa ako i ne uspe iz prve, samo uporno u nove pobede! 🙂 Ako ima volje, biće i uspeha pre ili kasnije. 😉

Javite mi vaše utiske, slobodno pitajte ako vam nešto nije jasno, podelite post ako vam se dopao, i tako to… 😉

Sretno sa macaronsima! 🙂